Гендерні особливості мотиваційної структури особистості працівників слідчих підрозділів
Як видно з таблиці 2.7, показник за шкалою «загальножиттєва спрямованість» трохи переважає в групі жінок (102,58), ніж в групі чоловіків (94,22). Такі результати виходять через те, що по всіх шкалах цього виду спрямованості в групі жінок результати є вищими за групу чоловіків. Показник за шкалою «робоча спрямованість», є вищим в групі жінок 73,88, ніж в групі чоловіків - 67,72 по всім показникам.
Порівняльний аналіз показав, що і в групі жінок, і в групі чоловіків найбільш значущими є такі мотиваційні явища як спілкування та соціальний статус. Достовірні відмінності між досліджуваними групами виявлено за творчою активністю. Зареєстровано, що середній бал за шкалою «творча активність» є вірогідно вищим в групі жінок, ніж в групі чоловіків (26,27+7,52 та 22,1+7,21 відповідно; с≤0,05). Тобто, у жінок, на відміну від чоловіків, серед робочих справ багато місця займає робота творчого характеру. Професія слідчого для них дає задоволеність від результатів своєї праці та можливість отримувати нові знання, підвищувати свій професійний рівень.
Отже, проведене нами дослідження мотиваційної структури особистості слідчих показало, що жінки, на відміну від чоловіків в більшій мірі прагнуть спілкування, соціальної корисності в суспільстві. У жінок, на відміну від чоловіків, серед робочих справ багато місця займає робота творчого характеру. Професія слідчого для них дає задоволеність від результатів своєї праці та можливість отримувати нові знання, підвищувати свій професійний рівень.
Висновки по розділу 2
1. Вибір професії слідчого і чоловіками, і жінками відбувається, насамперед, за адекватними мотивами, що є позитивним фактором. Ситуаційні чинники (романтична привабливість та інші) також грають не останню роль при виборі професії слідчого. В той же час жінки у професійному виборі більшою мірою орієнтовані на думку референтної групи, престиж професії та матеріальний стан, можливість подолати в собі слабкі якості характеру завдяки професійній діяльності.
2. Внутрішня професійна мотивація є провідною для більшості працівників слідчих підрозділів (і чоловіків, і жінок). При цьому жінки, на відміну від чоловіків, в більшій мірі орієнтовані на досягнення соціального престижу та поваги з боку оточуючих людей, прагнуть уникнути критики з боку керівника та колег.
. Найбільш незадоволеною у працівників слідчих підрозділів (незалежно від статі) є потреба у самовираженні. Недостатньо задоволеними виявилися потреби у визнанні та матеріальні потреби. В той же час, жінки-слідчі відчувають себе більш захищеними та більш задоволеними міжособистісними відносинами з людьми, ніж чоловіки - слідчі.
4. В мотиваційній структурі особистості і чоловіків, і жінок - слідчих домінуючим є прагнення до спілкування та соціальної корисності в суспільстві. При цьому жінки прагнуть до більшої творчої активності, ніж чоловіки.
ВИСНОВКИ
В межах акмеологічних концепцій, концепцій професіоналізму доведено, що однією з важливих сторін професіоналізму є його мотиваційна сторона. Високі рівні професіоналізму припускають захопленість менталітетом, сенсом, спрямованістю професії, бажання залишатися в професії; мотивацію високих рівнів досягнення в своїй праці; прагнення розвивати себе як професіонала, прагнення до позитивної динаміки професійного зростання, використання будь-якого шансу для професійного зростання, сильне професійне цілепокладання і ін У зв'язку з чим вивчення професійної мотивації представників різних професій взагалі, й професій правоохоронця, зокрема, є актуальним завданням.