Гендерні особливості мотиваційної структури особистості працівників слідчих підрозділів
У психологічній науці поняття «мотивація» є базовим, основоположним поняттям, бо вона дозволяє зрозуміти психологічні причини поведінки і діяльності людини. У свою чергу, психологічні причини поведінки знаходять своє віддзеркалення в мотивах. Саме тому мотиваційна сфера особистості як сукупність її мотивів є соціальним ядром особистості, а провідні її мотиви відбивають спрямованість особистості.
Існують різні визначення поняття «мотиваційна сфера особистості», але всі провідні психологи (С.Л.Рубінштейн, О.М.Леонтьєв, В.М.Мясищєв, Б.Г.Ананьєв, Є.П.Ільїн і ін.) єдині в думці, що мотиваційна сфера особистості є провідною її характеристикою. Більш за те, кажучи про розвиток особистості, найчастіше мають на увазі саме розвиток її мотиваційних властивостей.
Необхідно відзначити, що в зарубіжних теоріях особистості поняття «мотиваційна сфера особистості» не є таким популярним і загальновизнаним. Проте, в оцінці таких явищ як мотивація, мотив спостерігається більша єдність поглядів.
Проблема мотивації, професійної мотивації, її формування і розвитку на сьогодні є дуже актуальною. У зв'язку із серйозними соціальними, політичними, економічними змінами в нашому суспільстві виникають певні проблеми щодо викривлень у мотиваційній сфері, професійній мотивації певного контингенту осіб. Все частіше доводиться чути такі характеристики мотивації як «кримінальна спрямованість особистості», «егоїстична спрямованість», «корислива спрямованість» та інші. Особливо актуальним це становиться відносно співробітників, які працюють в системі «людина-людина» й до якої й належить професія слідчого. Саме тому актуальним є вивчення професійної мотивації, мотиваційної сфери особистості працівників слідчих підрозділів.
Метою нашого дослідження було вивчення гендерних особливостей професійної мотивації працівників слідчих підрозділів. За допомогою анкети «Вивчення професійної мотивації кандидатів на службу в органи внутрішніх справ» А.П. Москаленка ми визначили типи професійної мотивації працівників слідчих підрозділів. Методика професійної діяльності К. Замфіра в модифікації А. Реана дозволила визначити систему професійних мотивів, співвідношення внутрішньої і зовнішньої мотивації досліджуваних. Використовуючи методику діагностики ступеню задоволеності основних потреб ми визначили ступень задоволеності потреб та основні потреби жінок та чоловіків - слідчих. Структуру мотиваційної сфериї особистості слідчих, її спрямованість ми проаналізували за допомогою методики вивчення структури мотивації особистості В.Є. Мільмана.
Отримані результати дозволяють зробити наступні висновки:
1. Вибір професії слідчого і чоловіками, і жінками відбувається, насамперед, за адекватними мотивами, що є позитивним фактором. Ситуаційні чинники (романтична привабливість та інші) також грають не останню роль при виборі професії слідчого. В той же час жінки у професійному виборі більшою мірою орієнтовані на думку референтної групи, престиж професії та матеріальний стан, можливість подолати в собі слабкі якості характеру завдяки професійній діяльності.
2. Внутрішня професійна мотивація є провідною для більшості працівників слідчих підрозділів (і чоловіків, і жінок). При цьому жінки, на відміну від чоловіків, в більшій мірі орієнтовані на досягнення соціального престижу та поваги з боку оточуючих людей, прагнуть уникнути критики з боку керівника та колег.