Стратегічний контроль на підприємстві
Цілі контролю.
Контроль - це процес, що забезпечує досягнення цілей підприємства. Він необхідний для виявлення і вирішення проблем раніше, ніж вони стануть неусувними, і може, також використовуватися для стимулювання виконання стратегії підприємства. Контроль може виконувати своє завдання, якщо буде володіти рядом найважливіших властивостей.
Перша властивість - стратегічна спрямованість. Ефективний контроль повинен мати стратегічний характер, тобто відображати загальні пріоритети підприємства і підтримувати їх.
Друга властивість - орієнтація на кінцеві результати. Кінцева мета контролю не в тому, щоб зібрати інформацію і виявити проблеми, а в тому, щоб вирішувати завдання, що стоять перед підприємством, тобто в досягненні цілей.
Третя властивість - відповідність справі. Ефективний контроль повинен відповідати контрольних виду діяльності. Він повинен об'єктивно вимірювати і оцінювати те, що дійсно важливо (обсяг, прибуток і т.п.) контроль повинен бути простим і зрозумілим всім.
Четверта властивість - своєчасність контролю, яка полягає в адекватному визначенні тимчасового інтервалу, відповідного контрольованому процесу, тобто отримання потрібної інформації в потрібний час.
П'ята властивість - гнучкість контролю. Контроль, як і сама стратегія підприємства повинен бути гнучким і пристосовуватися до змін. Незначні зміни стратегії підприємства рідко бувають, пов'язані з необхідністю серйозних змін в системі контролю.
Основні завдання контролю.
Основні завдання контролю наступні:
Визначення того, що і за якими показниками перевіряти;
Оцінка стану контрольованого процесу (об'єкта) відповідно до прийнятих нормативами;
З'ясування причин відхилень, якщо такі розкриють при перевірці;
Здійснення коригування, якщо вона необхідна і можлива.
Стратегічний контроль відрізняється від управлінського або оперативного контролю тим, що його не цікавлять правильність здійснення стратегії чи окремих робіт та операції. Стратегічний контроль сфокусований на з'ясуванні того, чи можливо надалі реалізувати прийняту стратегію, і приведе її реалізація до досягнення поставлених цілей. Коригування за результатами стратегічного контролю може стосуватися всіх етапів розробки, формування та реалізації стратегії підприємства.
Вимоги до інформації.
Для того щоб система стратегічного контролю була ефективною, вона повинна задовольняти цілому ряду вимог. Найбільш істотними вимогами до надходить із системи контролю інформації є наступні:
Інформація повинна надходити своєчасно, щоб можна було прийняти необхідні рішення щодо коригування стратегії;
Інформація повинна містити правильні дані, які адекватно відображають стан контрольованих процесів;
На інформації повинно бути вказано точний час її отримання і точний час, до якого вона відноситься.
Встановлення показників.
Система стратегічного контролю включає в себе чотири основних елементи. Перше-це встановлення тих показників, за якими буде проводитися оцінка реалізації стратегії. Зазвичай ці показники безпосередньо пов'язані з тією стратегією, яку реалізує підприємство. Вважається, що існує кілька цілком певних груп показників, за якими фіксуються стан підприємства. Такими групами показників є:
Показники ефективності;
Показники використання людських ресурсів;
Показники, що характеризують стану зовнішнього середовища;
Показники, що характеризують процеси всередині підприємства.
Вибір показників для стратегічного контролю є сам по собі завданням стратегічного значення, тому що від цього буде залежати оцінка успішності виконання стратегії. При виборі показників для стратегічного контролю керівництво має розставити їх пріоритети, для того щоб зуміти зробити однозначний висновок в тому випадку, якщо одні показники говорять про те, що є проблеми при реалізації обраної стратегії, а інші говорять, що все йде чудово.