Побудова, принцип дії і розрахунок основних параметрів комплексу
Розрізняють КМА НР робіт матеріального потоку:
Ø ділянки,
Ø цехи,
Ø підприємства,
Ø галузі,
Ø залізничні станції тощо.
При розгляді матеріального потоку до уваги беруться усі операції, тобто весь комплекс переробки вантажу від його постачання як сировини до відправлення готової продукції усіма видами транспорту.
Одним із основних напрямків удосконалення рухомого складу є підвищення його вантажопідйомності, що дозволяє підняти провізну й пропускну спроможність при більш економічних капіталовкладеннях у постійне обладнання транспорту. Ведуться роботи із удосконалення конструкції рухомого складу, умов зберігання та його спеціалізації. Це сприяє росту рівня КМА НР робіт у транспорті.
На залізничному транспорті:
1. Використання критичних вагонів
з підвищенням до 120 м³ об'єму кузова дало можливість підвищити їх статичне навантаження на 12%, зменшити корисну довжину станційних приймально-відправних колій і скоротити навантаження і розвантаження вагонів.
2. Обладнання у вагонах: люки в стелі
для завантаження сипучих навалочних вантажів, впровадження дверей з самоущільненням і зміцненням підлог перетворило цей рухомий склад у більш універсальний, який забезпечує високий рівень показників їхньої експлуатації.
3. Для покращення умов завантаження критих вагонів вилочними навантажувачами збудовані цільнометалеві вагони
з дверним отвором, ширина якого збільшена до 4 м, гладкі внутрішні стіни і широкий дверний отвір забезпечує найкращі умови використання не тільки вилочних навантажувачів, але й іншого підйомно-транспортного обладнання.
4. Вагони з розсувним дахом дають можливість впроваджувати на вантажних операціях крани загального призначення, а також покращити використання місткості рухомого складу.
5. У зарубіжній практиці впроваджуються вагони з розсувними боковими стінками без дверних отворів.
6. В останні роки парк рухомого складу залізниць поповнюється спеціалізованими вагонами: цистернами-цементовозами
(для перевезення порошковидних, хімічних, пиловидних вантажів), мінераловозами(для створення багатоцільових вагонів для індустріальних вантажів, які розвантажуються на вагоноперекидувачах, на естакадах, приймальних бункерних обладнаннях, підвищених коліях і на підкранових площадках за рахунок зміцнення кузова, підвищення міцності верхнього обв'язувального бруса, зміцнення підлоги і бортів, скорочення працеємкості закривання люків піввагонів, покращення ходової частини, що дає можливість збільшити швидкість руху 120 км/год і більше), спеціальними чотирьохвісними платформами
вантажопідйомність до 60 т (для забезпечення транспортування великовагових контейнерів), спеціальними рудними вагонами
(для використання їх у замкнутих полігонах), спеціальними думпкарами
вантажопідйомністю від 50 до 180 т з кутом нахилу підлоги кузова при розвантаженні 45 - 50° (для розвантаження вантажів у будь-якому місці, не вимагаючи підвищення колій або естакади).
На автомобільному транспорті:
Розроблені техніко-економічні вимоги й технічні завдання на проектування нових автомобілів і автопоїздів з урахуванням комплексної механізації вантажних операцій. Парк рухомого складу поповнився: