Методи управління підприємницьким ризиком
ризик загроза управління
Управління ризиками являє собою ітеративний процес із чітко визначеними етапами, за допомогою якого менеджери можуть ясно уявити ризики, з якими стикається їхня організація.
Розглянемо основні етапи процесу управління ризиком (Рисунок. 1.1):
- установлення контексту ризику;
- аналіз (виявлення й оцінка) ризику;
ранжування і відбір ризиків;
- вплив на ризик (вибір методів і стратегії).
Рисунок 1.1 - Процес ризик-менеджменту
Установлення контексту ризику - на цьому етапі визначають стратегічні і тактичні цілі компанії.
Аналіз ризику - етап, мета якого одержати потрібну інформацію про структуру, властивості об’єкта і наявні ризики. Зібраної інформації має бути достатньо для того, щоб приймати адекватні рішення на наступних стадіях. Аналіз передбачає з виявлення ризиків (іноді кажуть - факторів ризиків, тобто певних подій та обставин) і їх оцінку. Виявляючи ризики (якісна складова), визначають усі ризики, властиві досліджуваній системі. Головне тут - не пропустити важливих обставин і докладно описати всі істотні ризики.
Оцінка - це кількісний опис виявлених ризиків, у процесі якого визначають такі їх характеристики, як імовірність і розмір можливих наслідків. Водночас формують набір сценаріїв розвитку несприятливих ситуацій. Для різних ризиків можна побудувати функції розподілу ймовірності настання наслідків залежно від їх розміру.
Виявлення й оцінка тісно пов’язані між собою, і не завжди можна розділити їх на самостійні частини загального процесу. Більш того, часто аналіз іде у двох протилежних напрямках - від оцінки до виявлення і навпаки. У першому випадку вже зафіксовано збитки і слід виявити їх причини. У другому випадку на основі аналізу системи виявляють ризики і можливі наслідки.
Ранжування і відбір ризиків - визначення ступеня важливості ризиків для компанії і порядку, у якому ними займатиметься компанія. Критерієм може бути порівняння наслідків з прибутком, доходом та активами компанії.
Вплив на ризик - застосування конкретних способів впливу на ризики компанії для нейтралізації їх наслідків.
Усі заходи щодо управління ризиком можна поділити на доподійні і післяподійні. Перші, як випливає з назви, планують і здійснюють завчасно, а другі - після того, як непередбачена подія вже відбулася.
До доподійних заходів відносять: страхування, самострахування, попереджувальні організаційно-технічні, юридичні, договірні й інші заходи для передачі ризику.
Післяподійні заходи - це одержання ресурсів на ліквідацію збитків у вигляді фінансової допомоги, позик тощо. У таблиці 1.2 порівнюється традиційний та новий підходи до управління підприємницькими ризиками.
Таблиця 1.2 - Основні ознаки функціонального та інтегрального ризик-менеджменту
Функціональний ризик-менеджмент |
Інтегральний ризик-менеджмент |
Фрагментований ризик-менеджмент: кожен відділ самостійно керує власними ризиками (відповідно до своїх функцій). Насамперед це стосується фінансового і виробничого підрозділів |
Інтегрований, об’єднаний ризик-менеджмент: управління ризиками координує вище керівництво; кожен працівник організації розглядає ризик-менеджмент як частину своєї роботи |
Дискретний ризик-менеджмент: управління ризиками відноситься до певних етапів діяльності компанії. |
Безперервний ризик-менеджмент: процес управління ризиками триває безупинно |
Обмежений ризик-менеджмент: стосується передусім застрахованих і фінансових ризиків |
Розширений ризик-менеджмент: розглядаються усі ризики і можливості організації |
Мета інтегрального ризик-менеджменту полягає у створенні, захисті і збільшенні багатства власників компанії за допомогою управління факторами невизначеності, що можуть як негативно, так і позитивно вплинути на досягнення організацією своїх цілей. Його завдання - виявляти, аналізувати та впливати на всі ризики, з якими зіштовхується компанія як з позиції попередження та мінімізації збитків, так і з позиції використання сприятливих можливостей для зростання вартості активів компанії. Основна увага дослідників ризик-менеджменту зосереджується на практиці управління ризиками в рамках великих компаній, тоді як особливості ризик-менеджменту в малому та середньому бізнесі досліджені недостатньо повно. Аналізуючи особливості інтегрального та функціонального ризик-менеджменту в малому та середньому бізнесі, ми маємо виходити із дії наступних чинників.