Створення сучасними світовими компаніями-лідерами організацій, що самонавчаються
Одним із найвідоміших практиків та експертів у сфері управління менеджменту є Дейв Сноуден, який очолював IBM інститут управління знаннями. У 2006 році Сноуден пішов з IBM і заснував власний центр Cognitive Edge, що спеціалізується на консультуванні організацій з питань Knowledge Management і організаційних додатків теорії складних систем.
Один з найбільш помітних вкладів Сноудена у сфері управління знаннями - запропонована ним у 2003 році методична система Cynefin (Cynefin Framework). Ця система може служити підмогою в колективних обговореннях і ухваленні рішень у сфері організаційного розвитку, особливо в тих випадках, коли повинні враховуватися складні, нелінійні аспекти ситуації.має чотири сфери. Кожна з чотирьох сфер Cynefin відповідає певному способу сприйняття і розуміння проблеми або ситуації - від того, до якої сфери ми віднесемо проблему, залежатиме стратегія мислення - як ми сприйматимемо ситуацію і які висновки слід робити. Це такі сфери:(порядок): сфера простого порядку, у якій у подій і явищ є явні і однозначні причини і вони завжди призводять до певних і незмінних наслідків. Завдяки цьому можна точно передбачати результати тієї або іншої дії, робити точні прогнози і на їх основі точно вираховувати найкращий крок.(впорядкованість): те, що відбувається обумовлене твердими причинами і наслідками, але зв’язки між ними заплутані. В цій сфері хорошим варіантом є пошук експерта, який би міг ефективно аналізувати переплетення причин і наслідків, надавати рекомендації.(складність): сфера складних нелінійних систем - тих самих, які досліджуються в Complexity Science. Сноуден визначає цю дисципліну як вивчення конфігурацій, що виникають в результаті взаємодії великого числа агентів, а також підкреслює Сноуден, що для успішного сприйняття і розуміння в цій області потрібна множинність точок зору на ситуацію.(хаос): зв’язок між причинами і наслідками, здавалось би, відсутній. Ситуація хаотична, турбулентна. Аналізу ситуація не піддається. Сидіти і чекати, що в хаосі виникнуть якісь певні конфігурації безглуздо. Невизначеність ситуацій в області хаосу створює враження їх небезпеки. Навіть якщо бачити в цьому хаосі корені майбутнього порядку, потрібна сміливість і рішучість, щоб почати діяти в таких умовах. Дуже важливо, що саме область хаосу - джерело інновацій і корінних змін. Саме тут різні рівні системи переплітаються в одному вузлі, так що перехід з рівня на рівень тут простий (вгору або вниз). Тому у пошуках змін іноді доцільно занурюватися в область хаосу свідомо, хоча це не може обходитися без ризику. Система Cynefin призначена, головним чином, для колективної роботи. На практиці різні люди не завжди відразу досягають згоди у співвідношенні різних аспектів ситуації або проблеми з тією або іншою сферою Cynefin. Особливо це стосується тих аспектів, де приналежність тієї або іншої сфери виражена неяскраво. Сноуден говорить, що в таких обставинах люди схильні відносити проблему до тієї сфери, в якій вони відчувають себе найвпевненіше (особливо, якщо обговорювані питання важливі).
Компанія British Petroleum (BP) - це одна з найбільших англійських транснаціональних корпорацій, що спеціалізується на здобуванні і переробці нафти і газу, а також виробництві електроенергії. Суть управління знаннями проекту BР полягала в створенні всередині компанії співтовариств для обміну цінними знаннями і концентрації знань на рішенні певних проблем.