Аналіз підходів до управління знаннями на ПАТ "Темп"
Увага до питань організаційного навчання не слабшає з тих пір, як стали проводити зв’язок між навчанням і одержанням прибутку. Навчання, і обмін знаннями важливі для організації, оскільки представляють проміжний етап між застосуванням уже наявних ідей і генерацією нових. У цьому випадку навчання не закінчується вирішенням однієї поточної задачі, а розглядається як довгостроковий проект, коли всякий раз в іншій робочій ситуації вже отримані знання не відкидаються, а накопичуються, систематизуються і стають ресурсом, який дозволяє передбачати нові ринкові можливості.
Процес управління знаннями на ПАТ "Темп" складається з наступних елементів:
Отже, розглянемо кожен процес детально.
Створення навчального середовища на підприємстві. ПАТ "Темп" з метою створення комфортного робочого середовища для навчання, крім перепланувань робочого простору, прагне організувати саму роботу так, щоб вона була в радість. На підприємстві намагаються використовувати і знання своїх працівників, не пов’язані прямо з їхньою безпосередньою професійною діяльністю.
Досліджуване підприємство для цієї мети використовує метод творчої гри в обстановці, що нагадує атмосферу дитячих літніх таборів. Кожній групі - учаснику гри - ставиться задача знайти підхід до визначеного клієнта (чого прагне клієнт, або чим він живе). Учасникам надається повна свобода пошуку інформації і складання плану вирішення задачі.
Цінним результатом семінарів і тренінгів, що проводяться, стало створення атмосфери вільного обміну інформацією між співробітниками, що в інших умовах практично не спілкувалися один із одним. При цьому сформувалися нові канали спілкування між людьми, що сприяло як більш повному баченню загальної картини і кращому розумінню зв’язку своєї повсякденної роботи з задачами, що постають перед організацією, так і виявленню прихованих джерел знань у працівників.
Навчання правильному використанню інформації. Так, практика показала, що в середньому співробітнику вдається знайти до 50% інформації, необхідної йому для роботи. Щоб збільшити ефективність доступу до інформації груп-розробників інноваційних продуктів, у досліджуваній організації не стали покладатися на особисті звички співробітників. У рамках однієї з програм реінжінірінга був розроблений та виконаний проект з обстеження груп розробників щодо того, яка інформація потрібна їм для роботи.
Після аналізу отриманих відповідей склали список з 72 пунктів, що відбиває інформаційні пріоритети фахівців і який став основою для розміщення інформації про розробку нових продуктів у внутрішній інформаційній мережі підприємства. Також були розроблені стандарти для управління змістом даної інформаційної мережі та її наповнення. Після цього підприємство прийняло рішення про створення корпоративної бази знань. Централізоване управління інформацією, а також групове й індивідуальне навчання методам пошуку інформації управління особистими сайтами фахівців принесло свої результати. При активному використанні такої внутрішньої інформаційної мережі,працівники можуть швидко знаходити до 90% необхідної їм інформації, що істотно скорочує, наприклад, виробничий цикл розробки нових проодуктів.
Також вдалося підвищити ефективність діяльності, провівши аналіз процесів руху інформації на підприємстві. Виявилося, що інформаційні потоки були як і раніше спрямовані "нагору", до вищих менеджерів, хоча вони вже не приймали рішень по поточним питаннях. У ході дослідження була визначена основна задача - зробити інформацію загальним ресурсом, адже доти, поки потоки знань не будуть "перебудованими" безпосередньо на робочі групи, вони не матимуть можливості виконати ту роботу, за яку несуть відповідальність.
І це виявилося не так просто. Після декількох кризових спадів в організації знову поверталися до командних методів керівництва, що суперечить самій концепції управління знаннями. Проте подальший досвід усе-таки підтвердив правильність підходу, заснованого на спільному використанні знань. Для того щоб прийняти необхідне рішення в потрібний час, потрібно, щоб інформація була відкритим ресурсом. Організація ретельно будувала (і будує до сьогодні) середовище, у якому працівники могли б приймати рішення дійсно самостійно. Як виявилося, одержати інформацію - це тільки частина рішення задачі. Далі необхідно головне: мати свою точку зору, свою інтерпретацію отриманих даних. Щоб це стало можливим, на ПАТ "Темп" вирішили забезпечити:
· розробку загальної інформаційної мови і загальної інформаційної платформи, щоб фахівці могли погоджувати власні рішення з результатами діяльності всієї компанії;