Аналіз підходів до управління знаннями на ПАТ "Темп"
Для регулярного обміну інтуїтивними-практичними знаннями між працівниками використовуються неформальні бесіди за сценарієм "Розповідь про реальну подію", у ході яких людина розповідає про свій особистий досвід і ділиться своїми враженнями. Такі заняття проводять провідні експерти, семінар записується на відеоплівку і показується без монтажу в інших групах. Цінними моментами аналізу відеозапису виступають усі ситуації, коли співробітники переривають доповідачів, задаючи питання, роблячи репліки чи зауваження, сперечаються один з одним.
Навчання в клієнтів. Контекст системи управління знаннями підприємства надзвичайно розширюється за рахунок явного позначення в створенні вартості різних зацікавлених груп: працівників, партнерів, клієнтів. Активне залучення клієнтів до процесу розробки продукту, встановлення певних стандартів дозволяє не просто краще довідатися потреби замовників, але і багато в чому повчитися в них.
В досліджуваній організації ретельно аналізують те, як участь клієнтів впливає на поточні плани про удосконалення продукту, який характер мають контакти з клієнтами (наприклад, формальний чи неформальний, активний чи очікувальний, однобічний чи багатобічний) прогнозують майбутні взаємини, намагаючись оцінити міру зацікавленості клієнтів у таких контактах загалом.
Така політика дозволила в досліджуваній організації кардинально змінити напрямок своєї діяльності з точки зору управлінських процедур. Після 2-х років, протягом яких тривало опитування споживачів розробок ПАТ "Темп", керівництво організації прийшло до висновку, що основний прорив на ринку підприємство може зробити, перейшовши від інтенсивної розробки технології до залучення клієнтів для цієї ж розробки. Крім визначення тих якостей, що споживачі вважали для себе цінними, отримана інформація дозволила також скласти "портрет" основних конкурентів.
Служба контролю якості зайнялася аналізом усього ланцюжка створення вартості, починаючи з визначення потреб клієнтів і закінчуючи базою знань організації. Цей підхід дав можливість виявити ті знання і навички, яких необхідно підтримуватися, а також установити, які частини процесу створення вартості необхідно передати партнерам. Також, якщо раніше співробітники, що зайнмали керівні посади, ставали експертами в сфері окремих технологій та процесів, то тепер необхідні були фахівці з різнобічними навичками - від розуміння взаємозв’язку між різними технологіями і принципів функціонування ринку до володіння навичками співробітництва з партнерами та клієнтами, зокрема.
ОТЖЕ, треба зазначити, що розробка пілотних проектів і спеціальних навчальних програм, проведення круглих столів, семінарів, конференцій по удосконалюванню механізмів обміну досвідом (знаннями) сприяє появі інноваційних ідей, що виступає гарантією розвитку підприємства.
Перспективи розвитку системи управління знаннями на ПАТ "ТЕМП"