Організаційно-економічна та техніко-технологічна характеристика підприємства
Об'єктом дослідження даної дипломної роботи є ВАТ «Конотопський хлібокомбінат». Відкрите акціонерне товариство «Конотопський хлібокомбінат» є юридичною особою, яке зареєстроване виконавчим комітетом Конотопської міської ради Сумської області 31.10.1996 р. Основним видом діяльності являється виробництво хлібобулочних та кондитерських виробів з наступною їх реалізацією споживачам через мережу торгівельних закладів.
На підприємстві діє неперервний цикл виробництва продукції. Підприємство володіє повним циклом від отримання замовлення на виробництво, закупівлі сировини до доставки продукції споживачам власним автотранспортом
Одним із основних завдань підприємства є максимальне задоволення зростаючих потреб споживачів смачною та необхідною продукцією. Свою виробничо-господарську діяльність хлібокомбінат планує, виходячи із стратегічних планів в цілому, а також керуючись інтересами колективу підприємства, які відображені у колективному договорі. Персонал комбінату укомплектовано висококваліфікованими фахівцями, зайнятими на всіх стадіях виготовлення готової продукції. На даний час чисельність персоналу становить - 180 чол
До складу хлібокомбінату входять три цехи з виробництва хлібобулочних та кондитерських виробів, лабораторія, допоміжні підрозділи та власний автотранспортний підрозділ для доставки продукції споживачам (рис 2.1).
Виробництвом продукції керує головний технолог, який організовує розробку і впровадження прогресивних, економічно обґрунтованих технологічних процесів і режимів виробництва продукції; вживає заходів щодо прискорення освоєння у виробництві прогресивних технологічних процесів, найновіших матеріалів, широкого впровадження науково-технічних досягнень; розглядає та затверджує зміни, що вносяться до технічної документації у зв'язку з коригуванням технологічних процесів і режимів виробництва та інше.
За збут продукції відповідає начальник відділу збуту. Начальник відділу організовує збут продукції, розширює ринки збуту, слідкує за оперативною доставкою продукції, створює графіки доставки, контролює якість отримання замовлень та їх своєчасність виконання, регулярно контролює оплату за відвантажену продукцію та інше.
Рис. 2.1 Організаційна структура ВАТ «Конотопський хлібокомбінат»
ВАТ «Конотопський хлібокомбінат» являється самостійним структурним госпрозрахунковим підприємством і підпорядковується голові правління акціонерів (рис.2.2). Вищим управляючим суб’єктом підприємства являються збори акціонерів, які проходять кожного звітного року. Між зборами акціонерів управління здійснює директор хлібокомбінату, який керує згідно з чинним законодавством виробничо-господарською та фінансово-економічною діяльністю підприємства, відповідає за наслідки прийнятих рішень, збереження та ефективне використання майна підприємства, а також за фінансово-господарські результати його діяльності.
Ознайомимось коротко з технологічним процесом виробництва хлібобулочних виробів на підприємстві.
Сировина для виробництва закуповується та зберігається на складах підприємства з відповідними кліматичними умовами.
Покупець засобами комунікації зв’язується з оператором експедиції і робить замовлення на постачання продукції. При достатній кількості замовленої продукції, готується замовлення на виготовлення продукції для виробництва. Зі складу підприємства відпускається сировина згідно замовлення і направляється у виробничі цехи.
Основний процес виготовлення складається з наступних процесів:
— приготування опар;
— заміс тіста;
— вистоювання, бродіння;
— оброблення та розподіл тіста на шматки визначеної маси;
— формування тістових заготовок;
— вистоювання тістових заготовок;
— випікання;
— укладання виробів у лоток.
На підприємстві використовують опарний спосіб приготування тіста, у якому першою фазою готування тіста є опара. Опара - напівфабрикат, отриманий з борошна, води і дріжджів шляхом замісу і шумування. Готова опара цілком витрачається на приготування тіста.
Рис. 2.2 Структура управління ВАТ «Конотопський хлібокомбінат»
Опара змішується у спеціальних ємностях - діжах. Замішану опару посипають зверху борошном і залишають бродити на 3-5 годин. Тісто на опарі заміщують протягом 6-8 хв. в тістомісильних машинах А2-ХТ-ЗБ. При замішуванні в готову опару додають через дозатори воду, розчин, солі, цукор, жир і іншу додаткову сировину, а потім при перемішуванні маси засипають борошно.