Проблеми в управлінні персоналом пов’язані з відсутністю сучасної АСУ на підприємстві
Процес збуту полягає у відвантаженні замовленої продукції та оформленні відповідних супровідних документів. Документація виписується з допомогою інформаційної системи «Реалізація продукції». Дана інформаційна система не дозволяє в повній мірі отримувати потрібну інформацію персоналу та керівництву про хід виконання замовлень. В будь-який час можна отримати інформацію про кількість відвантаженої продукції, але кількість невиконаних залишених замовлень невідомою. Бувають випадки, що замовлення залишаються невиконаними.
Продукція доставляється споживачам транспортом хлібокомбінату, або транспортом замовника. При доставці продукції власним транспортом виникають ряд проблем, які потребують вирішення. Основна проблема полягає в оптимальному формуванні маршрутів доставки продукції. Завдання стоїть мінімізувати собівартість доставки і продукцію доставити точно в оговорені терміни. Дане завдання на підприємстві вирішується частково. Маршрути доставки створені, але повна завантаженість транспорту не відбувається. Досить складно оперувати великою кількістю та різнобічною інформацією. Пояснимо дане судження на прикладі. На обраний маршрут кожен день може бути замовлена різна кількість хлібопродуктів, для доставки якої кожен раз необхідно ставити автомобіль оптимальної завантаженості, це економить паливо. Автомобілів з оптимальним завантаженням на всі маршрути недостатньо, тим більше автотранспорт має властивість виходити з ладу. Виникає конфлікт термінів доставки, потрібно вводити додаткові рейси, а це непередбачувані витрати пального та амортизація автотранспорту. Дана актуальна проблема вирішується ручним способом, кожен день створюється карта маршрутів, на створення якої витрачається досить багато часу. В цей час автотранспорт перебуває в стані невизначеності, припиняється доставка. Вирішення даної проблеми може різко знизити собівартість, підвищити культуру доставки, збільшити продуктивність праці персоналу, зменшити ризик транспортування продуктів виробництва.
За отриману продукцію споживачі розплачуються на протязі кількох днів після відвантаження в залежності від умов прописаних у договорах. Оплата здійснюється двома способами: готівкою в касу підприємства, або через розрахунковий рахунок. За оплату продукції відповідає бухгалтер з реалізації. Кожного дня виконується роздруківка заборгованості споживачів та відправляються по необхідним відділам для здійснення контролю. Якщо термін прострочення оплати перевищує термін записаний у договорі, то в телефонній розмові із споживачем нагадується про необхідність здійснення оплати.
Ситуація із контролем за станом розрахунків теж не повністю задовольняє відповідні служби, відсутність єдиної бази даних розрахунків призводить до деяких непорозумінь. Наприклад, продукція може бути відвантажена споживачу при досить великій заборгованості тому, що у експедиції не ведеться контроль за станом заборгованості при виписуванні видаткових документів. В іншій ситуації споживач вже розрахувався, а йому нагадують про термін погашення заборгованості.
Велику проблему створює відсутність контролю за технічним станом основних засобів та профілактичним ремонтом. Проблема полягає в тому, що неможливо детально слідкувати за нормативною технічною заміною вузла або профілактичного обслуговування важливого обладнання. Це призводить до непередбачуваної зупинки лінії, або іншого устаткування в самий непотрібний час, коли потрібно відвантажувати замовлення покупцям. Звісно, що порушується графік доставки, зменшується прибуток, погіршується співпраця із споживачами.
Слід звернути увагу на організацію роботи в плановому відділі - який готовить аналітичну інформацію для керівництва. Відсутність доступу до оперативної інформації бухгалтерії, виробництва, збуту зводить на нівець оперативність ефективного прийняття рішень. Наприклад для отримання інформації про збут продукції та заборгованість споживачів потрібно отримати роздруківки відповідних звітів у бухгалтерії, та відділу збуту, узагальнити отриману інформацію, занести в електронну таблицю в презентабельному вигляді і роздрукувати. Для сучасного підприємства такий механізм неприпустимий.