Інформаційна система управління підприємством як інструмент регулювання ефективності використання ресурсів підприємства
Забезпечити повною інформацією процеси організації управління та підвищення ефективності управління підприємством, значно посилити контроль за використанням робочого часу працівників, що працюють за почасово-преміальною формою оплати праці, оптимізувати штат працівників, збільшити швидкість нарахування та планування заробітної плати на підприємстві, зменшити собівартість продукції, збільшити фонд заробітної плати, зменшити кількість ручної праці, прискорити отримання необхідної інформації на підприємстві і т.д. допоможе створення інформаційної системи управління підприємством.
Така система забезпечить оптимізацію використання трудових ресурсів, завантаження виробничого обладнання, запасів товарно-матеріальних цінностей на складах, транспорті, понизить рівень простою устаткування і висококваліфікованих фахівців, прискорить оперативність виконання замовлень, що в свою чергу призведе до зменшення експлуатаційних витрат за рахунок ефективного розподілу людських та товарно-матеріальних ресурсів, зменшення дебіторської та кредиторської заборгованості, економію загальних витрат, збільшення обігових коштів та прибутку.
Автоматизація всіх потоків інформації дасть можливість вирішити завдання систематизації та структурування даних, що зберігаються на підприємстві, а це зробить інформацію більш логічною й прозорою для всіх рівнів керівництва. Підвищиться ефективність роботи й знизиться до мінімуму можливість помилки за рахунок виключення повторного введення (дублювання) однієї й тієї ж інформації на різних робочих місцях, знизиться залежність потоків інформації від окремих користувачів.
В результаті впровадження інформаційної системи вирішаться завдання бухгалтерського і податкового обліку, нормування праці, оперативного обліку відносин з контрагентами і оперативного складського обліку, створення, зберігання товарно-фінансових документів, техніко-економічного планування, фінансового планування і бюджетування. Забезпечаться виробничий облік фактичних витрат сировини і допоміжних матеріалів на всіх стадіях виробничого процесу для розрахунку прямих витрат, зокрема втрат, браку і незавершеного виробництва. Здійснюватиметься формування фактичної собівартості для кожного виду готової продукції, план-фактний аналіз.
Підвищиться ефективність управління підрозділами підприємства. Керівництво підприємства, використовуючи сучасні інтенрнет-технології, зможе в реальному часі отримати віддалений доступ до повного об’єму оперативних та статистичних даних виробництва, і на основі оперативної інформації швидко приймати ефективні рішення. Буде задіяний механізм віддаленого управління підприємством.
Впровадження системи дозволить детально врахувати специфіку виробництва ВАТ «Конотопський хлібокомбінат», автоматизувати виробничу, збутову і закупівельну діяльність, забезпечити фінансовий і управлінський облік в повному об'ємі, підвищити ефективність діяльності по наступних ключових аспектах:
— різносторонній аналіз бізнес-процесів компанії;
— повний контроль операційної діяльності компанії;
— формування своєчасної, достовірної фінансової і управлінської звітності про діяльність підприємства;
— гнучке управління асортиментом продукції, раціоналізація асортименту;
— планування трудових та виробничих ресурсів;
— ефективне управління витратами;
— управління якістю, контроль термінів придатності;
— збір і аналіз інформації про стан ринку;
— контроль наявності продукції на складі, управління резервами;
— налагодження і використання гнучких механізмів ціноутворення;
— оптимізація завантаження потужностей.
До складу АСУ «Хлібокомбінат» повинен входити набір модулів, орієнтованих на автоматизацію окремих складових виробничої діяльності підприємства з використанням єдиної бази даних. Чітке визначення і деталізація функцій окремих елементів системи дозволить успішно вирішити завдання локального характеру на рівні модулів і максимально ефективно використати сукупні можливості системи для вирішення стратегічних завдань та прийняття рішень.
Забезпечення інформатизації діяльності підприємства повинно здійснюватися за рахунок функціонування наступних задач:
— задачі „Облік договорів співробітництва”;
— задачі „Управління збутом продукції”;
— задачі „Управління закупками”;
— задачі „Управління запасами”;
— задачі „Управління виробництвом”;
— задачі „Управління фінансовими розрахунками з покупцями та постачальниками ”;
— задачі „Бухгалтерський облік”;
— задачі „Собівартість продукції, аналіз виробництва, планування, ціноутворення ”;
— задачі „Аналітично-довідкова інформація керівника”.
Детальніше розглянемо декілька задач. Задача 1 «Облік договорів співробітництва» призначена для ведення бази даних інформації про укладені угоди з контрагентами та реєстрації змін на протязі періоду співробітництва.
На задачу покладається:
— ведення бази даних договорів, додаткових угод, змін до договорів, специфікацій ТМЦ;