Інформаційна система управління підприємством як інструмент регулювання ефективності використання ресурсів підприємства
— контроль за своєчасним виконанням договору, угоди у відповідності до укладених умов договорів: за термінами; за номенклатурою; за цінами, тощо;
— контроль розрахунків за договорами.
У плановому відділі з контрагентом (в усній формі) погоджуються всі ключові моменти співробітництва. Потім створюється проект договору, або надається готовий екземпляр договору (на постачання продукції), який вивіряється та коригується з обох сторін. Контроль коректності договору здійснює юрист. Після зникнення розбіжностей, даний проект договору оформлюється в екземпляр чинного договору, який підписується двома сторонами та заноситься до бази даних договорів. З цього моменту даний договір можна побачити в зацікавлених підрозділах та вищому керівництву підприємства, продивитись особливості даного договору, термін виконання, тенденції виконання і т. д. Редагувати будь-який договір може тільки затверджений працівник планового відділу. Загальна схема інформаційних потоків побудови задачі обліку договорів представлена на рис. 3.1.
Рис. 3.1 Загальна схема інформаційних потоків побудови задачі обліку договорів
На протязі співпраці, в кожному господарському документі пов’язаному з цим контрагентом, посилання на вказаний договір обов’язкове. Тільки при такій ситуації можна швидко отримати результати виконання умов договору, контролювати суму заборгованості, зробити відповідні коригування виконання.
При виникненні змін у співпраці, сторони мають можливість створити додаткову угоду, яка буде підпорядковуватись даному договору. Після погодження та затвердження даної додаткової угоди вона теж повинна бути занесена до бази даних договорів. В господарських документах посилання на дану додаткову угоду теж обов’язкове.
При закінченні терміну дії договору (угоди) за один календарний місяць до закінчення система повинна попередити відповідального працівника. Після вияснення всіх необхідних питань, пов'язаних з подальшим співробітництвом, відповідальний працівник повинен або продовжити договір, або його закрити.
Після виконання умов договору, або закінчення терміну дії, будь-який господарський документ не може посилатися на даний договір. Договір попадає в розряд закритих та переходить в архів.
Задача 2 «Управління виробництвом» призначена для обліку виробленої продукції планування виробничих процесів і матеріальних потоків, і побудови нормативної системи управління виробництвом. На задачу покладається:
— загальний облік виробленої продукції;
— облік виробленої продукції в розрізі змін, автоматизація обліку процесу передачі сировини за виробничою зміною;
— автоматичний розрахунок витрати сировини, допоміжних матеріалів на виробництво за нормами відповідно до рецептур і з урахуванням вологості муки;
— ведення рецептур, норм витрат сировини і матеріалів, варіантів замін;
— облік фактичної витрати сировини на виробництво;
— облік браку, що підлягає повторній переробці;
— використання паспортів продукції при випуску продукції;
— контроль відхилень нормативної і фактичної витрати сировини.
На виробництві задіяні 2 зміни тривалістю по 12 годин та 4 бригади. Початок першої зміни з 8-00 закінчення о 20-00, початок другої зміни з 20-00 закінчення о 8-00 наступної доби. Цикл повторюється для наступних двох бригад.
Пакет документів для виробництва продукції повинен формуватися не пізніше ніж за одну годину до початку зміни.
Робота кожної зміни починається із реєстрації в автоматизованій системі. Реєстрацію повинен здійснити майстер зміни або начальник цеху. Без реєстрації здійснити операції отримання сировини та передачу продукції - заборонено.
Після реєстрації майстер повинен прийняти залишки сировини та незавершеного виробництва від попередньої зміни із створенням спеціальних документів (акт-передачі).
Потім на екран монітора виводиться перелік замовленої продукції на зміну, та перелік необхідної сировини згідно нормативних показників рецептури. В даний момент можна здійснити коригування деяких параметрів сировини, наприклад замінити номенклатуру ТМЦ іншою допустимою, змінити кількість сировини, занести вологість муки та інше. Скоригований перелік сировини можна надрукувати.
Перед початком процесу виробництва майстер зміни отримує відкоригований, затверджений пакет документів на виробництво певного асортименту продукції і кількості сировини та додаткових матеріалів. Вказаний перелік ТМЦ та сировини автоматично передається на головний склад, де підготовлюється пакет видаткових документів і відбувається передача ТМЦ для виробництва. Всі отримані ТМЦ та сировина разом із залишками сировини в цеху згідно нормативів направляються у виробництво.
Готова продукція, упаковується, вкладається у вагонетки. Кожна вагонетка має свій унікальний номер. Продукція укладається на вагонетки тільки одного типу, будь-якої кількості. Оформлена продукція направляється для реалізації в експедицію. Одночасно оператор або відповідальна особа (майстер) здійснює реєстрацію вагонетки в базі даних виробництва. Без вказаної реєстрації продукцію передавати заборонено. Оператор експедиції підтверджує факт передачі, вводить спеціальний код підтвердження.