Досвід промислово розвинених країн в управлінні якістю продукції
Технічним Комітетом міжнародної організації ISO TK-176 «Управління якістю і забезпечення якості» прийняті в новій версії міжнародні стандарти сімейства ІСО 9000 на системи менеджменту якості - ІСО 9000, ІСО 9001 і ІСО 9004. Держстандарт України затвердив і ввів в дію відповідні їм українські державні стандарти, і почався етап їх впровадження в організаціях. До нових нормативних документів прямого використання, що встановлюють основні положення систем менеджменту якості, відносяться наступні.
§ ДСТУ ІСО 9000-2001 «Системи менеджменту якості. Основні положення і словник». Справжній стандарт може використовуватися:
- організаціями, які прагнуть добитися переваги за допомогою впровадження системи менеджменту якості;
- організаціями, які прагнуть отримати упевненість в тому, що їх задані вимоги до продукції будуть виконані постачальниками;
- користувачами продукції;
- тими, хто зацікавлений в єдиному розумінні термінології, яка вживається в менеджменті якості;
- тими сторонами, внутрішніми або зовнішніми по відношенню до організації, які оцінюють систему менеджменту якості або перевіряють її на відповідність вимогам ДСТУ ІСО 9001 (наприклад, аудитори, органи по сертифікації/реєстрації);
- тими сторонами, внутрішніми або зовнішніми по відношенню до організації, які консультують або проводять навчання за системою менеджменту якості, відповідній даній організації;
- розробниками відповідних стандартів.
§ ДСТУ ІСО 9001-2001 «Системи менеджменту якості. Вимоги» встановлює вимоги до системи менеджменту якості, які можуть використовуватися для внутрішнього застосування організаціями в цілях сертифікації або укладення контракту. Він направлений на результативність системи менеджменту якості при виконанні вимог споживачів.
§ ДСТУ ІСО 9004-2001 «Системи менеджменту якості. Рекомендації по поліпшенню діяльності» містить рекомендації, які виходять за рамки вимог, приведених в ДСТУ ІСО 9001, і включає розгляд результативності і ефективності системи менеджменту якості, а отже, і потенціалу по поліпшенню всієї діяльності організації. В порівнянні з ДСТУ ІСО 9001 мета, направлена на задоволеність споживачів і якість продукції, розширена: у них включені задоволеність всіх зацікавлених сторін і діяльність організації в цілому. Увага в даному стандарті зосереджена на досягненні постійного поліпшення, яка вимірюється ступенем задоволеності споживачів і інших зацікавлених сторін; він містить методичні вказівки і рекомендації.
Стандарти сімейства ІСО 9000 не містять конкретних рекомендацій відносно інших систем менеджменту, таких, як менеджмент охорони навколишнього середовища, менеджмент професійного здоров'я і безпеки, фінансовий менеджмент або менеджмент ризику. Проте він дозволяє організації погоджувати або інтегрувати власну систему менеджменту якості з відповідними системами менеджменту. Організація може адаптувати систему менеджменту, що діє, для створення системи менеджменту якості відповідно до рекомендацій справжнього стандарту. Вона може бути також перевірена на відповідність вимогам ДСТУ ІСО 14001.
Підходи систем менеджменту якості, наведені в сімействі стандартів ІСО 9000, і моделі досконалості засновані на загальних принципах. Обидва ці підходу:
- дають можливість організації виявити свої сильні і слабкі сторони;
- містять положення по оцінюванню порівняно із загальними моделями;
- забезпечують основу для постійного поліпшення;
- включають способи зовнішнього визнання.