Досвід промислово розвинених країн в управлінні якістю продукції
Відмінність між підходами систем менеджменту якості сімейства ІСО 9000 і моделями досконалості полягає в їх областях застосування. Стандарти сімейства ІСО 9000 містять вимоги до систем менеджменту якості і рекомендації по поліпшенню діяльності; оцінювання систем менеджменту якості встановлює виконання цих вимог. Моделі досконалості містять критерії, що дозволяють проводити порівняльну оцінку всіх видів діяльності організації, і забезпечують організації основу для порівняння її діяльності з діяльністю інших організацій.
Випуском стандартів ІСО 9000-2000 досягалося:
- взаєморозуміння і довіра між постачальниками і споживачами продукції з різних країн світу при висновку контрактів;
- взаємне визнання сертифікатів на системи якості, які видаються акредитованими органами зі сертифікації з різних країн світу на основі використання єдиних стандартів при проведенні сертифікаційних перевірок (аудитів);
- сприяння і методичної допомоги організаціям в створенні ефективно функціонуючих систем менеджменту якості.
Нові версії стандартів ІСО 9000 з нормативною моделлю носять яскраво виражений ринковий характер (рис. 5.1) і відрізняються тим, що орієнтовані на споживача, включають в свій арсенал менеджмент ресурсів і процесний підхід, припускають лідируючу роль керівництва організації і активне залучення персоналу у всі аспекти її діяльності. Механізм досягнення цих достоїнств розроблений в стандартах ІСО 9000 і широко освоюється в Україні, де гостро відчувається необхідність в створенні конкурентоспроможної продукції і підвищення ефективності роботи підприємств.
сертифікація стандарт продукція промисловий
Рис. 5.1. Модель системи менеджменту якості, заснована на процесному підході
Вербальний опис систем з формалізованими елементами в стандартах направлений на виконання формальних вимог і є початковим етапом організації робіт з управління, що явно недостатньо. Розробники систем менеджменту якості, що ухвалюють вирішальні технічні, економічні і управлінські рішення, вимушені переважно покладатися на розвиток комп'ютерної техніки, математичних методів кібернетики, системного аналізу, дослідження операцій і ухвалення рішення, економіко-математичного моделювання і теорії автоматичного управління.
Принципи менеджменту якості - це керівна ідея, основні положення, вимоги, рекомендації з поліпшення діяльності, яким слідують керівники в здійсненні управління; вони є однією з основних форм свідомого використання об'єктивних законів управління в практику МК, не виключають використання узагальнення що виправдання себе з минулого досвіду управління.
Для успішного керівництва організацією і її функціонування необхідно здійснювати менеджмент систематично, відкрито і прозорим способом. Успіх досягається в результаті впровадження і підтримки в робочому стані системи менеджменту якості, розробленої для постійного поліпшення діяльності з урахуванням потреб всіх зацікавлених сторін. Управління організацією включає менеджмент якості разом з іншими аспектами менеджменту.
З метою підвищення ефективності керівництва і поліпшення діяльності організації визначені наступні принципи менеджменту якості.
- Організація на споживача.
Організації залежать від своїх споживачів і тому повинні розуміти їх поточні і майбутні потреби, виконувати їх вимоги і прагнути перевершити їх очікування.
- Лідерство керівника.
Керівники забезпечують єдність мети і напряму діяльності організації. Їм слід створювати і підтримувати внутрішнє середовище, в якому працівники можуть бути повністю залучені у вирішення завдань організації.