Шляхи підвищення кваліфікації персоналу банку
Необхідно удосконалювати планування в системі підготовки персоналу, розробивши перспективні плани перепідготовки та підвищення кваліфікації банківських працівників і освоєння інших (суміжних) спеціалізацій. Для стимулювання цього процесу доцільно ввести в практику кадрової роботи присвоєння підвищених і вищих кваліфікаційних рівнів (категорій) у працівників лише при наявності другої (суміжної) спеціалізації [26, c. 103].
Нагальною проблемою на сьогодні є істотний перегляд змісту навчальних програм на предмет їхньої відповідності специфіці сучасного робочого місця й особливостям роботи відповідного відділу чи департаменту банку. У ПАТ КБ «БРОКБІЗНЕСБАНК» в останні роки відбулося багато змін у зв’язку з введенням нових форм власності і запровадженням у дію нових банківських інформаційних технологій (банкоматів, зарплатних проектів, системи клієнт-банк, системи безготівкових міжбанківських розрахунків, тощо). Однак не всі навчальні програми були вчасно переглянуті і відповідно змінені. Для усунення цих недоліків необхідно ввести в практику перед початком навчання й особливо підвищення кваліфікації управлінського персоналу ПАТ КБ «БРОКБІЗНЕСБАНК» обов’язковий вхідний контроль рівня знань з метою виявлення вузьких місць з тих чи інших предметів і обов’язковій корекції навчальної програми безпосередньо перед початком навчального процесу. Стосовно до кожної навчальної програми в розрізі кожного кваліфікаційного рівня слід розробити екзаменаційні білети у відповідності зі специфікою банківської роботи у конкретних відділах і погодити їхній зміст із керівництвом відділів і головних фахівців банку.
З метою більш кращого контролю темпів зміни чисельності працівників, що проходили навчання на інформаційно-економічних курсах, та зміни облікової чисельності таких працівників, слід розробити перспективні плани підвищення їхньої кваліфікації по відділах [8, c. 250].
При підвищенні кваліфікації управлінців нечисленних (вузько-специфічних) посад доцільно застосовувати систему індивідуальної підготовки. Перспективні плани навчання і підвищення кваліфікації управлінських кадрів ПАТ КБ «БРОКБІЗНЕСБАНК» повинні коректуватися в зв’язку з прийомом до банку працівників, що мають підвищені та вищі кваліфікаційні рівні.
Загалом, в умовах ринкової економіки і перевищення пропозиції робочої сили над попитом необхідний більш твердіший підхід до присвоєння підвищених і вищих кваліфікаційних рівнів (категорій) банківським працівникам, що закінчили відповідні бухгалтерські, правові чи інформаційно-технологічні курси [19, c. 301].
Для цього пропонуємо:
. Розробити і затвердити в головних фахівців банківської установи повний перелік пробних кваліфікаційних робіт.
. Створити при навчальному центрі ПАТ КБ «БРОКБІЗНЕСБАНК» комісію для атестації робочих кадрів на кваліфікаційні рівні (категорії) від 1 і вище з включенням у їхній склад фахівців управління головного бухгалтера банку, відділів з комп’ютерного забезпечення, кадрової роботи та правових.
. Ввести в практику присвоєння вищих кваліфікаційних рівнів тільки після здачі іспиту кваліфікованій комісії банку.
. Для технічного банківського персоналу при присвоєнні вищих кваліфікаційних рівнів слід передбачити здачу пробної кваліфікаційної роботи в своїй ділянці під контролем старшого спеціаліста чи керівника відповідного відділу банку.
. Необхідно розробити спеціальні заходи для контролю за ходом навчального процесу, пов’язавши взаємодію позаштатних викладачів та начальників навчальних центрів, поклавши на них визначені обов’язки по перевірці рівня навчання і відвідування занять слухачами.
Сучасний етап розвитку системи підготовки і підвищення кваліфікації керівників та провідних фахівців ПАТ КБ «БРОКБІЗНЕСБАНК» характеризується, також, наступними чинниками (факторами) [34, c. 35]:
. Скорочення реальних обсягів фінансування системи підготовки та підвищення кваліфікації управлінських кадрів банку, що певним чином відбилося, насамперед, на зовнішній підготовці керівників і фахівців.
. Скорочення кількості молоді, що направляється на навчання за контрактом від ПАТ КБ «БРОКБІЗНЕСБАНК», і прийом на роботу молодих працівників, що не бажають продовжувати подальше навчання, призвело до збільшення кількості майбутніх управлінських працівників банку, що навчаються у вузах самостійно, зовсім не враховуючи специфіки майбутньої роботи в банку.
За цих умов, становить інтерес аналіз проблеми взаємин ПАТ КБ «БРОКБІЗНЕСБАНК», що здійснють інвестиції в підготовку фахівців, і вищих навчальних закладів, що готують кадри для банку. Ці відносини складаються на основі партнерства і найбільшої ефективності. З цією метою необхідно проводити політику цілеспрямованої підготовки молодих фахівців. Для чого слід: залучати студентів, що навчаються заочно, до виконання реальних курсових і дипломних робіт із замовлення ПАТ КБ «БРОКБІЗНЕСБАНК»; залучати до викладацької роботи у банківських інститутах провідних та досвідчених науковців вузів, які мають власні оригінальні програми та розроблені методики ефективного контролю знань студентів та слухачів курсів; ширше використовувати потенціал провідних науковців навчальних закладів за принципом: «банківська установа ставить мету - ВНЗ пропонує шляхи її досягнення» [13, c. 212].