Оптимізація антикризового менеджменту на підприємстві ПАТ «МОТОР СІЧ»
розробку системи моніторингу погашення дебіторської заборгованості;
розробку політики інкасації.
Важливим заходом забезпечення без кризового функціонування підприємства машинобудівного формування є надійна система комунікаційного та інформаційного забезпечення. В умовах ринкового середовища, коли параметри та елементи зовнішнього середовища можуть швидко змінюватися, своєчасне одержання необхідної інформації часто відіграє вирішальну роль.
Для вжиття превентивних заходів антикризового управління ПАТ «МОТОР СІЧ» є доцільним впровадження системи раннього попередження та реагування (СРПР).
Система раннього попередження та реагування - це особлива інформаційна система, яка сигналізує керівництву про потенційні ризики та шанси, які можуть насуватися на підприємство як з боку зовнішнього, так і внутрішнього середовища. Першочерговим завданням системи раннього попередження є своєчасне виявлення ознак кризи на підприємстві, тобто прогнозування можливого банкрутства. На базі СРПР і будується система управління ризиками, яка включає ідентифікацію ризиків, їх оцінку та нейтралізацію.
Процес створення системи раннього попередження і реагування на ПАТ «МОТОР СІЧ» може складатися з таких етапів:
. Визначення сфер спостереження - встановлення об’єктів внутрішньої і зовнішньої діагностики. До основних сфер спостереження в рамках внутрішньої діагностики належать: фінансова, виробнича, збутова, організаційна. Зовнішня діагностика побудована на аналізі ситуації на ринку (клієнти, конкуренти, кон’юнктура), макроекономічної ситуації в країні та економіко-правових умов діяльності підприємства.
. Вибір індикаторів раннього попередження, які можуть указувати на розвиток того чи іншого негативного процесу:
загальноекономічні індикатори - дозволяють своєчасно виявити зміни в тенденціях розвитку кон’юнктури економіки в цілому (використовуються результати досліджень відповідних науково-дослідних, економічних і соціологічних інститутів);
ринкові індикатори - дають змогу виявити тенденції на ринку, на якому здійснює свою діяльність підприємство;
технологічні індикатори - дають інформацію щодо появи на ринку нових продуктів, методів, процесів тощо;
соціальні індикатори - демографічна ситуація в країні, вартість робочої сили, рівень мінімальної заробітної плати тощо;
політичні індикатори - тенденції в економічному законодавстві тощо;
внутрішні індикатори - система показників, які розраховуються на базі внутрішнього (управлінського) обліку та звітності. Згідно з найновішими розробками у сфері фінансового контролінгу як ключовий внутрішній індикатор раннього попередження рекомендується використовувати показник Free Cash-flow. Цей показник є результатом руху грошових коштів у рамках операційної та інвестиційної діяльності й оперативно сигналізує про проблеми в сфері збуту, виробництва, управління оборотними активами.
. Розрахунок граничних значень індикаторів і безпечних інтервалів їх зміни.
. Формування конкретних аналітичних завдань для аналітичних центрів. До таких завдань можуть належати прогнозування банкрутства підприємства, SWOT-аналіз та ін.
. Формування інформаційних каналів: забезпечення інформаційного зв’язку між джерелами інформації та системою раннього реагування, між системою та її користувачами - керівниками всіх рівнів.
. Узагальнення одержаних аналітичних висновків та підготовка пропозицій і рекомендації щодо розвитку сильних сторін та нейтралізації слабких, що є основою розробки проектів управлінських рішень.
Таким чином, ПАТ «МОТОР СІЧ» для підвищення своєї стійкості може реалізовувати різні заходи, які включають різноманітні вдосконалення сторін діяльності підприємства. Проведення вище запропонованих заходів сприяє майновому та організаційному зміцненню машинобудівного підприємства, стабілізації його внутрішнього середовища, формуванню основи для поступального розвитку у майбутньому, окрім того вони здатні забезпечити швидкість та адекватність управління, підвищити антикризову стійкість підприємства.
ВИСНОВКИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ
В ході розгляду теоретичної частини курсової роботи було виявлено, що існує багато трактувань антикризового управління. На підставі різних поглядів, можна визначити його як складову безперервного процесу управління підприємством, призначену для діагностики глибини кризи, запобігання кризових ситуацій та виходу з кризи шляхом застосування специфічних підходів, механізмів, методів і заходів на кожній стадії кризового стану. Також було зазначено, що система антикризового управління на підприємстві є невід’ємною складовою його успішного функціонування та складається з багатьох елементів, а також має здійснюватись поетапно та передбачати послідовність певних дій.