Впровадження матеріальної мотивації праці
Пільги й виплати соціального плану не фігурують безпосередньо в платіжних відомостях, але істотно впливають на рівень доходів працівників. Вони не тільки служать соціальним захистом трудящих, але й дозволяють фірмам залучати й закріплювати кваліфікованих працівників, сприяють розвитку духу лояльності до фірми.
У діючій стратегії матеріального, психологічно-соціального і психологічного стимулювання ЗАТ «Луга - Нова» основний акцент робиться на оплачені відпустки; оплачені дні тимчасової непрацездатності.
Загальний список соціальних виплат підприємству варто обговорити за участю працівників (анкетування, збори колективу). Можливе закріплення за окремими структурними підрозділами різних видів соціальних виплат.
Додатковими соціально-економічними виплатами й гарантіями в дійсний момент на ЗАТ «Луга - Нова» можуть стати: оплачені святкові дні; оплачений час на обід; медичне страхування на підприємстві; додаткове пенсійне страхування на підприємстві; страхування від нещасних випадків; надання безкоштовних стоянок для автомобілів; допомога в підвищенні утворення, профпідготовці й перепідготовці; покупка працівниками акцій.
Поєднуючи всі запропоновані й уже існуючі на підприємстві економічні заходи стимулювання ми можемо привести наступний перелік форм одержання економічного доходу працівниками, покликаними стимулювати їхню трудову діяльність:
. Заробітна плата (основна заробітна плата й додаткова: премії й надбавки).
. Бонуси (разові виплати із прибутку організації (винагороди і премії).
. Участь у прибутку (установлена частка виторгу з якої формується заохочувальний фонд).
. Участь в акціонерному капіталі (покупка акцій й одержання дивідендів, покупка акцій за пільговими цінами).
. Плани додаткових виплат (субсидування ділових й особистих витрат залежно від результату праці).
. Ощадні фонди (організація ощадних фондів для працівників організації з виплатою відсотків).
. Відрахування в пенсійний фонд (створюється власний, альтернативний державному пенсійний фонд, куди виробляються відрахування).
. Асоціація одержання кредитів (установка пільгових кредитів).
Всі дані форми стимулювання повинні застосовуватися для визначення матеріальної винагороди, при цьому витрати на персонал не будуть носити характер різко ростучих. Впровадження таких необхідно здійснювати поступово, при цьому одна форма може бути джерелом для інший (наприклад, ощадні фонди - джерела кредитів).
Удосконалення в стратегію оплати праці необхідно розробити для кожної категорії персоналу й внести в положення про оплату й преміювання праці на підприємстві. Пропоновані умови преміювання будуть мати більше диференційований вплив на кожного їхніх співробітників і зможуть стимулювати роботу окремих категорій працівників.
При розробці й удосконаленні економічних методів управління підприємством управлінському персоналу ЗАТ «Луга - Нова» необхідно ураховувати, що найбільша ефективність впливу економічних методів в менеджменті досягається при їхньому сполученні з іншими методами (підкріпленні економічних методів організаційно-розпорядницькими й доповненні матеріального стимулювання соціально-психологічною мотивацією).
Оцінюючи економічну ефективність впровадження розробленої стратегії оплати праці, відзначимо, що основний економічний показник, на який впливає нова стратегія мотивації праці - це продуктивність персоналу протягом цільного виробничого процесу. Ріст продуктивності праці, додаткової зайнятості працівників у періоди збільшення ємності попиту при існуючому технологічному процесі дозволить збільшити обсяги виробництва й збуту продукції. Основні витрати на проектовану стратегію матеріального стимулювання будуть полягати у відрахуванні відсотка від суми приросту виторгу підприємства на формування змінної частини оплати праці по стратегії участі працівників у прибутку підприємства. Планований відсоток відрахувань, заснований на підставі даних обліку підприємства дорівнює 4,68% від приросту обсягу реалізованої продукції, що складе при нормативному рівні рентабельності виробничої діяльності 30 % від приросту прибутку підприємства. Відповідно, 70 % досягнутого приросту виторгу підприємства складуть економічну вигоду від впровадження нової стратегії оплати праці ЗАТ «Луга - Нова», тобто забезпечать приріст чистої прибутку підприємства. Реалізація запропонованої програми при досягненні приросту обсягу збуту на 3 % від рівня 2010 року дозволить збільшити загальний фонд оплати праці ЗАТ «Луга - Нова» в 3 рази, одержавши при цьому приріст валового прибутку в розмірі 18 млн. грн. (21 % від рівня 2002 року).
Для досягнення запропонованою системою матеріального стимулювання потрібного ступеня ефективності необхідно доповнити економічну стратегію стимулювання адекватними соціально-психологічними мірами стимулювання.