Конкурентна поведінка підприємства - сутність, види, чинники впливу, принципи формування
Серед теоретичних підходів до визначення типів конкурентної поведінки можна виокремити теорію Дж.О. Шонессі, відповідно до якої конкуруючі підприємства залежно від особливостей їх поведінки можна віднести до однієї з нижченаведених груп:
. Творці нових товарів − ті, хто постійно прагне інноваційного розвитку.
. Умілі діячі ринку − їх успіх обумовлено глибоким розумінням ринку та його тенденцій.
. Переслідувачі лідера - підприємства, що можуть досягти певного успіху за рахунок імітації дій лідерів ринку.
. Ті, що пливуть за течією − підприємства, які втратили правильну орієнтацію, повільно діють під впливом конкурентного клімату.
. Потенційні інтервенти з інших галузей − мають намір вийти на ринок з новими товарами, створеними за новітніми технологіями. [14,с.45-48]
Фатхутдинов визначає п'ять типів конкурентної поведінки [15,с.126-129]:
. Незалежна поведінка, коли конкуренти не враховують дії фірми.
. Корпоративна поведінка, що припускає прагнення скоріше до згоди, ніж до постійної конфронтації.
. Адаптивна поведінка, заснована на явному врахуванні дій конкурентів.
. Випереджальна поведінка, що припускає передбачення реакції конкурентів на яку-небудь дію фірми.
. Агресивна поведінка, коли будь-який виграш для одного завжди є програшем для іншого.
Поведінку підприємства в конкурентному середовищі необхідно розглядати не тільки з погляду орієнтації на дії конкурентів, але також з урахуванням таких характеристик, як, раціональність дій, конкурентної активності, ступеня адаптивності та конкурентного статусу,.
На основі узагальнення наявних підходів було виокремлено найбільш важливі класифікаційні ознаки та характерні типи конкурентної поведінки підприємств, які наведено додатку Г.
Залежно від конкурентного статусу варто розрізняти: домінуючу конкурентну поведінку лідерів на ринку; поведінку тих, хто йде за лідерами, яка імітує їх дії, та розвідувальну поведінку новачків ринку.
Дуже важливо в процесі аналізу конкурентної поведінки враховувати швидкість конкурентної адаптивності підприємства. Залежно від цієї ознаки слід розрізняти випереджальну та запізнілу конкурентну поведінку. Випереджальна конкурентна поведінка заснована на високій швидкості конкурентної адаптивності, стратегічному управлінні змінами на основі слабких сигналів.
Запізніла конкурентна поведінка підприємств характеризується низьким ступенем стратегічної поінформованості, фрагментарністю контролю за станом конкурентного середовища, несвоєчасним відстеженням ймовірних проблем і нових можливостей. Такий тип конкурентної поведінки властивий підприємствам з низькою якістю стратегічного менеджменту, у яких є неефективною система стратегічної діагностики та планування.
Залежно від прагнення підприємства конкурентів до консолідації їх конкурентна поведінка може бути протидіючою або корпоративною.
Корпоративна конкурентна поведінка, на відміну від протидіючої, спрямована на стратегічне партнерство з конкурентами для зміцнення організаційних ресурсів і можливостей, що сприяє досягненню конкурентних переваг.
Характерною ознакою еластичної конкурентної поведінки є негайне реагування на зміни ринкової ситуації та вимоги споживачів, технологічні інновації і нові ініціативи конкурентів.
Індиферентна конкурентна поведінка властива підприємствам, які не орієнтуються на дії конкурентів у процесі здійснення своєї ринкової діяльності.
Важливою категорією конкурентної раціональності є раціональна конкурентна поведінка. Якщо підприємство в умовах певного конкурентного клімату та за наявного конкурентного потенціалу формує набір конкурентних стратегій, спрямованих на посилення конкурентної позиції і максимізацію конкурентних переваг, і забезпечує ефективну їх реалізацію, його конкурентна поведінка є раціональною.[15]