Застосування стандарту ERP в управління ДП завод „Пожспецмаш”
Історично, методологія Enterprise Requirement Planning (ERP), тобто планування ресурсів підприємства, є результатом послідовного розвитку, що почався з концепції Material Resource Planning (MRP), що забезпечувала планування потреб підприємств у матеріалах. Переваги, що даються MRP, складаються в мінімізації витрат, зв'язаних зі складськими запасами сировини, комплектуючих, напівфабрикатів та іншого, а також з аналогічними запасами, що перебувають на різних ділянках безпосередньо у виробництві.
В основі цієї концепції лежить поняття Bill Of Material (BOM), тобто специфікації виробу, що показує залежність внутрішнього для підприємства попиту на сировину, комплектуючі, напівфабрикати й т.д. від плану випуску (бюджету реалізації) готової продукції. При цьому дуже важливу роль грає фактор часу, оскільки несвоєчасна доставка матеріалів може привести до зриву планів випуску готової продукції. Для того щоб ураховувати тимчасову залежність виробничих процесів, інформаційній системі, що підтримує реалізацію концепції MRP на підприємстві, «необхідно знати» технологію випуску продукції (технологічний ланцюжок), тобто послідовність технологічних операцій і їхню тривалість. На підставі плану випуску продукції, BOM і технологічного ланцюжка в MRP-системі здійснюється розрахунок потреб у матеріалах залежно від конкретних строків виконання тих або інших технологічних операцій.
Однак у методології MRP є серйозний недолік. При розрахунку потреби в матеріалах не враховуються завантаження й амортизація виробничих потужностей, вартість робочої сили, споживаної енергії й т.д. Тому як логічний розвиток MRP була розроблена концепція Manufacturing Resource Planning (планування виробничих ресурсів), скорочено називана MRP II. У рамках MRP II можна вже планувати всі виробничі ресурси підприємства: сировину, матеріали, устаткування, людські ресурси, всі види споживаної енергії та ін.
Далі концепція MRP II розвивалася відповідно до тенденцій зміни ринку й породжуваними ними новими потребами в управлінні підприємствами. До MRP II поступово додавалися можливості з обліку й управління іншими витратами підприємства. Так з'явилася концепція ERP, названа іноді також Enterprise-wide Resource Planning (плануванням ресурсів у масштабі підприємства). В основі методології ERP лежить принцип єдиного сховища даних (repository), що містить всю ділову інформацію, накопичену організацією в процесі ведення бізнесу, включаючи фінансову інформацію, дані, пов'язані з виробництвом, управлінням персоналом, або будь-які інші відомості. Це усуває необхідність у передачі даних від однієї інформаційної системи до іншої і створює додаткові можливості для аналізу, моделювання й планування. Крім того, будь-яка частина інформації, який розташовує дана організація, стає одночасно доступною для всіх працівників, що володіють відповідними повноваженнями.
Починаючи із середини 90-х років, концепція ERP стала дуже популярною у виробничому секторі, оскільки її використання для планування ресурсів дозволило істотно скоротити час випуску продукції, знизити рівень товарно-матеріальних запасів, а також поліпшити зворотний зв'язок зі споживачем при одночасному скороченні адміністративного апарата. Методологія ERP дозволила об'єднати інформацію про всі ресурси підприємства додаючи, таким чином, до MRP II можливості управління замовленнями, поставками, фінансами й т.д.
Отже:(Material Requirement Planning) - це планування потреби в матеріалах; MRP II (Manufacturing Resource Planning) - це планування виробничих ресурсів; ERP (Enterprise Resource Planning) - це планування ресурсів усього підприємства.
Стандарти MRP/ERP підтримуються Американським суспільством з контролю за виробничими запасами APICS (American Production and Inventory Control Society). MRP/ERP - це набір перевірених на практиці розумних принципів, моделей і процедур управління й контролю, призначених для підвищення показників економічної діяльності підприємства. Так, виданий APICS в 1989 р. стандарт «MRP II Standard System», містить 16 груп функцій підприємницько-збутової системи:
Планування продажів і виробництва (Sales and Operation Planning);
Управління попитом (Demand Management);
Складання плану виробництва (Master Production Scheduling);
Планування матеріальних потреб (MRP - Material Requirement Planning);
Специфікація продуктів (Bill of Materials);
Управління запасами (Inventory Transaction Subsystem);