Стратегічна спрямованість розвитку організації
Вибір стратегії підприємства є найважливішим і відповідальним моментом у житті компанії, тому керівництво повинне приділяти головну увагу ефективним стратегіям бізнесу, що базується на стійкій конкурентній перевазі.
Конкурентна стратегія компанії складається з ділових підходів й ініціатив, спрямованих на залучення покупців, протистояння конкурентним тискам і посилення ринкової позиції. Вдарити по компанії-конкуренту етично і чесно, заробити конкурентну перевагу в ринковій ніші і культивувати клієнтуру лояльних покупців - цілі, що вже застаріли, тому що «стратегія» первинно тлумачилась як мистецтво або наука ведення воєнних дій. Але на початку 60-х рр ХХ ст. дане поняття почало вживатись у сфері управління. Раніше стратегія конкуренції компанії складалася як з наступальних, так і оборонних дій з переходами від одних до інших відповідно до змін ринкових умов. Але зараз все більшої актуальності набуває партнерський підхід до конкурентів, роблячи їх не ворогами, а партнерами, налагоджуючи з ними співпрацю, ставлячи перед собою цілі завойовувати споживача своїми перевагами. Бути кращими за конкурента зараз означає: вжиття заходів щодо зміцнення існуючої позиції компанії, постійний розвиток підприємства, введення інновацій, покращення якості продукції та обслуговування. Компанії в усьому світі вишукують будь-які прийнятні підходи для залучення покупців. Однак попри всі невловимі зовнішні розходження існує яскраво виражена спільність у будь-яких підходах, тому що кожен з них розглядає:
· ринкову мету компанії;
· вид конкурентної переваги, якої компанія намагається досягти.
Можна вказати п’ять категорій стратегічних підходів до конкуренції (за А.-А. Томпсоном і А.-Дж. Стріклендом) [43]:
1. Стратегія лідерства за низькими витратами. Прагнення до низької вартості серед усіх продавців продукції чи послуг, щоб залучати широке коло покупців.
2. Стратегія широкої диференціації (розмаїтості). Прагнення диференціювати пропоновану продукцію компанії щодо конкурентів у напрямках, що будуть залучати широке коло покупців.
3. Стратегія забезпечення оптимальних витрат. Надання покупцям продукту більшої цінності за ті ж гроші, шляхом акцентування уваги на поєднанні низької вартості з одночасною широкомасштабною диференціацією. Метою є досягнення найкращих (найбільш низьких вартостей і цін щодо інших виробників продукції з порівнянною якістю й особливостями.
4. Стратегія, сфокусована на низьких витратах у ринковій ніші. Концентрація на вузькому купівельному сегменті і подолання конкурентів на основі нижчої вартості.
5. Стратегія, сфокусована на диференціації у вузькій ринковій ніші. Пропозиція для покупців у ніші продукції чи послуг, що відповідають їхнім смакам і запитам
Показано п’ять основних конкурентних стратегій, що займають різні положення на ринку і передбачають відмінні один від одного підходи до управління бізнесом.
Прагнення забезпечити найнижчу вартість у галузі є ефективним підходом для ринків, де є багато покупців, чутливих до цін. Метою такого підходу є досягнення стійкої вартісної переваги над конкурентами, що пропонують низькі ціни, і потім використання низького рівня цін компанії, як бази для завоювання ринкової ніші чи досягнення більш високої маржі прибутку при торгівлі за сталою ринковою ціною.