Характеристика елементів логістичного менеджменту в системі управління діяльністю підприємства
здійснення організаційних перетворень у структурі корпорації з метою поліпшення координації ланок. Ці напрями діють паралельно, доповнюючи один одного.
Структури управління матеріальними потоками, як зазначалося, можуть бути різними. Вони, як і відділи маркетингу, створюються за функціональними або товарними ознаками. Це можуть бути підрозділи, що вирішують питання про управління потоками сировини та матеріалів, необхідних для виконання виробничої програми, або відділи закупівлі чи управління матеріалами. Сфера діяльності цих підрозділів поширюється на економічний простір, починаючи зі складу готової продукції постачальника й закінчуючи складом споживача.
Говорячи про матеріальні потоки як про основний об'єкт управління мовою логістики, слід зазначити, що в умовах товарного виробництва та обігу рух матеріальних ресурсів у матеріально-речовій формі породжується й супроводжується рухом фінансових коштів. До того ж обидва потоки перебувають у діалектичній єдності. Таким чином, у комерційній логістиці об'єкт управління є багатоаспектним об'єктом - “матеріальні ресурси + послуги + фінанси”. Управління тут спрямоване не тільки на фізичне переміщення матеріальних ресурсів від постачальника до споживача, а й на їх раціональне використання, досягнення проти витратності й щонайбільшої комерційної вигоди.
Найбільше поширення отримали наведені нижче різновиди організаційних механізмів. Перший з них - це коли формуються спеціальні функціональні ланки, в яких контролюють все або більшу частину планових, адміністративних і контрольних функцій, що регламентують рух матеріального потоку через корпорацію. Другий пов'язаний з призначенням спеціального керуючого або групи координації, головним завданням яких є координація процесу прийняття рішень з управління матеріальними потоками в основних функціональних блоках. Крім цього, можуть створюватися матричні механізми, які ґрунтуються на подвійному підпорядкуванні ланок, від яких залежить ефективне управління матеріальним потоком. Використання програм цільових механізмів має на меті не тільки забезпечити високий рівень внутрішньо-функціональної координації, як це буває під час формування спеціалізованого органу в межах лінійно-функціональної структури, а й позбутися проблеми міжфункціональної взаємодії.
Відповідно до функціональної спеціалізації в системі управління матеріальним потоком слід використовувати:
планування та координацію;
регулювання;
контроль.
У підрозділах, які вирішують питання планування та координації, головними завданнями є розробка планів і графіків руху матеріального потоку. Розробку критеріїв оцінювання цілей, пов'язаних з плануванням, оперативну роботу з управління матеріальними потоками здійснюють підрозділи регулювання. Вони узгоджують дії ланок, що відповідають за рух і використання матеріальних ресурсів.
Для оцінювання рівня забезпечення фірми матеріальними ресурсами, ефективності їх використання, аналізу рівня витрат, пов'язаних з рухом матеріального потоку, розробки пропозицій щодо підвищення ефективності управління матеріальними потоками створюють підрозділ контролю Почасти в західних корпораціях, що виробляють продукцію промислового призначення, структуру управління матеріальними потоками орієнтовано на підвищення ефективності використання сировини та матеріалів на стадії постачання та в процесі обробки.
За використання цієї організаційної форми слід постійно узгоджувати роботу підрозділів, що займаються забезпеченням матеріальними ресурсами, й виробничих, здійснювати оперативне регулювання руху матеріального потоку через виробничі ланки, організацію зберігання та контролю за використанням матеріальних ресурсів на всіх етапах їх руху.
Структура, орієнтована на вирішення цих проблем, формується на підставі питань, пов'язаних з плануванням, закупівлею та організацією складського господарства. У ланці планування сконцентровано функції з розробки планів руху матеріального потоку та узгодження їх з виробничими планами. У ній також складають графіки завантаження обладнання та подачі матеріалів до місця їх переробки тощо. Організацію процесу закупівлі, встановлення контактів з постачальниками матеріалів і доставку розглядають у ланці закупівлі. Зберігання матеріалів, підготовку їх до виробничого споживання та організацію їх подачі до місця переробки здійснює ланка організації складського господарства. Така структура характерна для машинобудівних фірм, що вимагають великої кількості сировини та матеріалів. Такий підрозділ може також мати назву “відділ управління матеріалами” й основне його завдання - скорочення витрат, пов'язаних із закупівлею сировини та матеріалів, а також їх з транспортуванням та зберіганням.