Характеристика елементів логістичного менеджменту в системі управління діяльністю підприємства
Деталізація функцій і розробки внутрішньої структури органів управління матеріальним потоком є доволі складним процесом. У компаніях, що виробляють широкий асортимент продукції та обслуговують велику кількість споживачів, виникають проблеми зі зберіганням готової продукції у системі збуту, з виконанням великої кількості замовлень з обслуговування та доставки продукції. Тому створений підрозділ управління матеріальним потоком має головну увагу приділяти передусім координації дій виробничих, збутових і транспортних ланок. Виходячи з цього, формують такі структурні органи, як планування розподілу, управління рухом матеріального потоку та організація роботи товарних складів. Основним завданням цього підрозділу є скорочення всіх видів витрат на переміщення готової продукції через систему збуту, постійне узгодження дій виробничих і збутових підрозділів під час виконання великої кількості замовлень. З огляду на це необхідно виділити спеціальну ланку, яка й буде організовувати процес управління в цій сфері. Створений підрозділ може мати, наприклад, назву “відділ управління розподілом готової продукції”.
Функції планування процесу розподілу пов'язані з проведенням переговорів зі споживачами, обробкою замовлень, складанням графіків доставки та роботою транспорту.
У процесі руху матеріального потоку розробляють графіки та маршрути переміщення під час обробки матеріалів, здійснюють доставку готової продукції. Основну увагу приділяють забезпеченню тісної взаємодії між виробничими та збутовими ланками. Таким чином, відділ управління матеріалами - це організаційний механізм зниження витрат, що виникають переважно на етапах забезпечення й виробництва, а відділ управління розподілом є аналогічним механізмом зниження витрат, але вже в сфері збутових відносин. Обидва варіанти побудови інтегрованого підрозділу ґрунтуються на розчленуванні матеріального потоку та є окремими фрагментами загальнішого організаційного рішення. Його доцільно використовувати виробничим підприємствам, які незалежно від профілю стикаються з безліччю взаємопов'язаних і водночас різних проблем, що потребують координації дій усіх підрозділів, через які проходить матеріальний потік.
Розглянуті вище структури ґрунтуються на організаційному розподілі функцій забезпечення матеріалами та збутом готової продукції. Основна увага при цьому приділяється оптимізації процесів управління товарно-матеріальними ресурсами на відповідних стадіях їх руху. З огляду на те, що в роботі фірм виникає велика кількість проблем, які потребують постійної координації та узгодження дій усіх підрозділів, через які рухається матеріальний потік, вони можуть створювати інтегровані організаційні механізми. Їх особливістю є те, що всі функції, пов'язані як з управлінням потоком сировини і матеріалів, так і з потоком готової продукції, концентруються та управляються ним. Таким чином об'єднуються планові, управлінські та контрольні функції, що регламентують рух матеріального потоку, забезпечується координація роботи всіх управлінських ланок, що дає можливість досягти найкращих показників використання товарно-матеріальних ресурсів. Такий підрозділ може складатися з організаційних структур, пов'язаних з координацією планування руху матеріалів і готових виробів на всіх етапах забезпечувально-виробничого та збутового циклів. До нього також має входити організаційний механізм управління організацією.
Найефективнішим структурним підрозділом логістики, на наш погляд, є підрозділ управління матеріальним потоком, який охоплює планові, управлінські та контрольні функції, що регламентують рух матеріального потоку, забезпечують координацію роботи всіх управлінських ланок.
Можуть бути створені логістичні структури залежно від видів діяльності, наприклад, матеріально-технічного забезпечення, транспортно-експедиційних операцій, перевізного процесу тощо. До кожного з цих підрозділів входять групи або окремі юридичні особи, які зайняті виконанням операцій, пов'язаних із закупівлями, постачанням матеріалів, регулюванням процесів перевезень, визначенням потреби в матеріалах тощо.
Таким чином, на підприємстві є доцільним створення відділу логістики, тим більше, що на деяких підприємствах України вже існує ця структура. У ній концентрується більшість логістичних функцій (як планово-координаційна, так і оперативна) в єдиний блок із загальним керівництвом і відповідальністю. Мета його полягає в стратегічному управлінні всіма товарно-матеріальними потоками й запасами заради збільшення прибутку підприємства загалом. Митна логістика повинна забезпечити узгодженість матеріальних (товарних), інформаційних та фінансових потоків прискорення цього процесу, а також відпрацювання стандартних логістичних вимог як по відношенню до митних режимів (тобто стосовно митниць), так і до учасників зовнішньоторговельних операцій (експортерів, імпортерів, перевізників).