Вдосконалення логістичного менеджменту підприємства
Функціональна організація підприємства не завжди забезпечує досягнення мети логістики за рахунок керування “зверху” та адміністративних методів координації. Вирішити це протиріччя можливо, реалізуючи концепцію і методологію логістики.
В ТОВ “ВО ТЕХНА” повинен впроваджуватися новий логістичний організаційно-управлінський механізм саморегулювання, що бере курс на розвиток інтеграційних процесів, при якому більшість суперечень вирішується “знизу”. Якщо при функціональній спеціалізації типовим є авторитарний стиль управління, то при інтеграції - координаційно-демократичний. При логістичному підході організаційні форми із багатофункціональних повинні перетворитися на міжфункціональні з “орієнтацією на споживача”.
Таким чином, для вдосконалення логістичного менеджменту на підприємстві ТОВ “ВО ТЕХНА”, автором пропонується.
. Для підвищення ефективності і конкурентоспроможності в ТОВ “ВО ТЕХНА”, передусім, необхідно удосконалити систему управління за рахунок укрупнення відділів та створення інтегрованих служб. Це дасть можливість покращити координацію взаємопов'язаних видів діяльності, зробить організаційну структуру адаптивною та мобільною.
Наприклад, постачання, складське господарство, транспорт, збут закріпити за заступником директора з маркетингу, а планування постачання віддати заступнику директора з постачання.
Зараз види діяльності, що складають матеріальний потік, розосереджені, а сам він розподілений на функціональні блоки: рух матеріальних ресурсів на стадії постачання; рух матеріальних ресурсів на стадії сервісу, рух матеріальних ресурсів на стадії збуту. При цьому відсутня необхідна координація між відділом маркетингу, відділом зовнішньоекономічної діяльності, складом та транспортно-експедиторськими службами.
. Було б доцільно змінити набір функцій відділу збута та маркетингу і привести їх у відповідність з теорією, тобто покласти на відділ лише маркетингові функції. Оскільки начальник відділу маркетингу повинен відповідати за розробку і реалізацію маркетингової стратегії підприємства, то така служба у своєму складі буде містити відділи маркетингової інформації, асортиментної політики, просування. Відділ маркетингу по суті стане центром стратегічних досліджень, що розробляє стратегію і тактику підвищення прибутковості та конкурентоспроможності ТОВ “ВО ТЕХНА”.
Зараз заявки маркетологів постійно коректуються постачальниками; використовується процедура планування постачання та сервісу, для якої властива закупівля продукції не на замовлення, а на склад. Як наслідок, маркетологам ставиться завдання продавати те, що знаходиться на складі готової продукції. В результаті використання такої процедури виникають, як мінімум, два негативних наслідки, що призводять до зниження конкурентоздатності:
зростають залишки запасів продукції, що веде до заморожування обігових коштів, виникають втрати прибутку внаслідок втрачених можливостей;
при отриманні конкретних замовлень з'являється необхідність у доопрацьовуванні та переробці готової продукції, що вже знаходиться на складі. Виникають збитки.
Нині на відділ збуту та маркетингу покладено функції відділу збуту, матеріально-технічного постачання, товарного менеджменту і нових технологій, комплектації, бюро інформації, складське господарство, Очевидно, що до складу цього відділу помилково включені відділи матеріально-технічного постачання та комплектації. Разом з тим, класичні маркетингові функції, такі як маркетингові дослідження, просування тощо не здійснюються.
. Враховуючи, що на підприємстві відсутня служба логістики, то її створення дозволить покращити координацію між взаємопов'язаними функціями постачання, підтримки виробництва, збуту (рис. 3.2).
Рис. 3.2 - Схема запропонованої організаційної структури відділу логістики підприємства ТОВ “ВО ТЕХНА”
У зв’язку з цим задачами та функціями відділу логістики в ТОВ “ВО ТЕХНА” мають стати такі (табл. 3.1).
Таблиця 3.1 - Запропоновані задачі та функції відділу логістики ТОВ “ВО ТЕХНА”
Задача |
Функції |
Збір, обробка та аналіз організаційної, технічної і фінансової інформації про діяльність українських та іноземних організацій, що працюють у сфері інтересів підприємства |
Проведення необхідних заходів з метою укладання угод з іноземними та українськими партнерами (збір інформації, встановлення ділових контактів з іноземними підприємствами, розробка планів спільної роботи). Забезпечення виконання зобов'язань з постачання продукції і товарів відповідно до укладених угод. Розробка спільно з технічними та економічними службами підприємства планів співробітництва з вітчизняними та іноземними організаціями; контроль за виконанням цих планів. Збір, накопичення й аналіз інформації щодо міжнародного досвіду вирішення окремих проблем в області логістичної діяльності. |
Планування, організація, контроль і керування матеріальними і нематеріальними операціями, здійснюваними в процесі доведення сировини, матеріалів і готової продукції до споживача згідно з інтересами та вимогами останнього, а також обробка, аналіз і збереження відповідної інформації |
Здійснення організації, планування і контролю за зовнішньоекономічною діяльністю підприємства на стадіях: - укладання угод; - постачання продукції відповідно до укладених угод; - митного оформлення товарів; - ведення обліку і звітності на складах. Участь у підготовці матеріалів до укладання угод з постачальниками і споживачами. Розробка заходів щодо реалізації угод, укладених під час переговорів з українськими та іноземними фірмами. Контроль за виконанням постачальниками зобов'язань за укладеними угодами (терміни постачань, ціни, кількість, якість, номенклатура тощо). Організація, планування і контроль забезпечення діяльності складського господарства. Здійснення контролю за товарними та інформаційними потоками з урахуванням комплексного підходу за схемою: потрібний товар - у потрібній кількості - потрібної якості - у потрібний час - у потрібне місце з мінімальними витратами. Надання через юридичний відділ претензій, штрафних санкцій до замовників продукції підприємства за порушення умов укладених угод, встановленого порядку розміщення замовлень. Розробка рекомендацій та раціональних пропозицій щодо організації діяльності відповідних служб підприємства з метою оптимізації витрат при доведенні матеріальних потоків від продавця до покупця. |