Вдосконалення логістичного менеджменту підприємства
ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ
Позитивний ефект трансформаційних процесів у ринковій економіці України неможливий без застосування високоефективних методів управління господарською діяльністю підприємств.
Традиційні управлінські концепції потребують новаторського перегляду та удосконалення. Необхідність активного впливу на формування інструментарію сучасного управління зумовила розвиток нового науково-практичного напрямку - логістики.
У світовій, європейській та й вітчизняній науці поняття логістики розглядають як метод організації та управління матеріальними, інформаційними і фінансовими потоками у сферах постачання, виробництва й обігу з метою досягнення максимальної ефективності всього економічного циклу на мікро-, мезо- і макрорівнях.
Зарубіжний досвід засвідчує, що логістиці належить стратегічно важлива роль у сучасному бізнесі, а тому одним з основних завдань, що постає перед науковими працівниками, менеджерами та економістами, є розробка і впровадження у практику методики управлінського обліку й аналізу операцій, спричинених діяльністю внутрішніх логістичних систем підприємств та їх структурних одиниць.
Методи логістики об'єднують організацію й управління різними аспектами економічної діяльності та її окремими складовими, що зумовлює виникнення різних дефініцій, у яких їх автори акцентують увагу на тих чи інших сторонах логістичного управління. Проте у більшості випадків науковці визначають сутність логістики як науки про планування, контроль і управління матеріальними потоками, які здійснюються в процесі доведення сировини і матеріалів до підприємства, їх споживання у ході виробництва та доставки готової продукції до споживача, а також передачі, зберігання й опрацювання спричиненої цими операціями відповідної інформації.
Опрацювання інформації щодо митного оформлення та декларування вантажів та транспортних засобів відіграє важливу роль в системі організаційної діяльності ТОВ “ВО ТЕХНА”.
Заходи щодо підвищення ефективності діяльності ТОВ “ВО ТЕХНА” повинні включати:
створення на підприємстві відділу логістики з певними функціями та обсягами робіт;
впровадження ЕОМ у транспортно-складське господарство;
скорочення запасів;
автоматизацію процесу декларування вантажів;
інтегрування технології;
підвищення компетенції керівників виробничих підрозділів в організації транспортно-складського господарства
поліпшення організації праці;
кадрову роботу, яка дозволить залучити на підприємство кваліфікованих логістів та фінансових менеджерів.
Аналізуючи теперішні показники можна зазначити, що загальний коефіцієнт ефективності підприємства склав - 32,8%, по зрівнянню з 2007 роком , кількість оформлених ВМД збільшилась на 10,1 %, оформлено 3000 одиниць товарів - 33,3 %, загальний об’єм митної вартості товарів збільшився на 27534,7 гривень, сплачено на 14600 тисяч гривень менше штрафів.
Застосувавши запропоновані заходи, позитивна динаміка ефективності діяльності ТОВ “ВО ТЕХНА” збережеться і дасть змогу покращити її, а саме скоротити кількість митних штрафів, збільшити кількість оформлених ВМД та питому вагу експортних ВМД, як результат фінансові показники і рівень конкурентоспроможності підприємства значно підвищаться.
Логістика як наукова дисципліна і практика менеджменту вже зараз стає надійним помічником в удосконаленні діяльності підприємства. Тому в Україні потрібно створити розгалужену мережу логістичних утворень, яка в нинішніх умовах допоможе підприємствам швидше встановити нові господарські зв’язки.
Такі утворення спроможні швидко відновити виробничий ритм, зняти бар’єри у господарських стосунках. При розробці логістичних моделей, орієнтованих на застосування в загальноекономічному просторі територій незалежних республік, треба врахувати деякі їх особливості, як велика територія, що ускладнює проектування логістичних моделей, зумовлює збільшення кількості запасів і транспортно-заготівельних витрат; нерозвинена інфраструктура.
Поряд із сповільненням обороту матеріальних об’єктів це спричинює великі втрати, пошкодження матеріальних цінностей.
Сучасний стан ринкової економіки України передбачає, насамперед, подальшу розбудову таких елементів економічної системи, які, з одного боку, здатні забезпечувати рівні умови для здійснення підприємницької діяльності для усіх суб'єктів господарювання, а з іншого - виступають інструментами державного впливу на загальну ситуацію в економіці держави.
Прискорення проходження митних процедур дає змогу значно підвищити швидкість операційного циклу торговельного підприємства, що займається зовнішньоекономічною діяльністю і, в такий спосіб, стає передумовою значного зростання ефективне даного підприємства в цілому. Водночас, сьогодні досить частими є ситуації, за яких партії товарів суб'єктів господарювання затримуються на митниці на досить довгий неузгодженість процедур їх декларування. Якщо мова йде про товари, що швидко псуються, втрати підприємців від такої затримки стають суттєвими.