Методичні підходи до оцінювання ефективності управління розвитком підприємства
За допомогою наведеної методики існує можливість оцінити ефективність розвитку, але не можливо визначити ефективність управління. Складність полягає в тому, що управління може бути ефективним навіть за умови екстенсивного розвитку в зв’язку з наявними умовами зовнішнього середовища, на які підприємство не спроможне впливати. З іншої сторони при інтенсивному розвитку управління може бути також недостатньо ефективним, так як підприємство не досягає максимального використання власних потенційних можливостей.
Відмітимо, що методика Р.М. Петухова є недосконалою, так як не враховує специфічні особливості функціонування конкретного підприємства, а підходить лише для найпростіших видів діяльності, необтяжених найновітнішими технологіями (агропромисловий комплекс, транспорт, легка промисловість та інші).
Достатньо поширеним слід вважати також підхід на основі вартості бізнесу
. Відповідно до даного підходу було створено метод збалансованих оціночних звітів (Balanced Scorecard чи BSC
), розроблений у середині 90-х років Р. Капланом та Д. Нортоном. Дана методика призначена для аналізу ефективності функціонування підприємств протягом тривалих проміжків часу та використовує економічні співвідношення у поєднанні з традиційними фінансовими показниками, що дозволяє більш точно прогнозувати довгостроковий успіх підприємства.
Методика BSC визначає чотири перспективи підприємства, які дозволяють більш точно визначити, наскільки ближче підійшла компанія до досягнення своїх цільових орієнтирів:
· маркетингова (споживча) перспектива - як споживачі оцінюють діяльність підприємства;
· внутрішня перспектива - які бізнес-процеси можуть забезпечити підприємству конкурентні переваги;
· фінансова перспектива - як оцінюють бізнес власники;
· перспектива розвитку - яким чином досягти подальшого успіху.
Крім того, методика дозволяє оцінювати такі параметри розвитку підприємства, які безпосередньо не пов’язані з його фінансовими результатами, наприклад, рівень професіоналізму співробітників чи гудвіл компанії в очах споживачів.
Можливість та необхідність використання методики BSC оцінюється за наступною матрицею (рис. 1.2.2):
Рисунок 1.2.2 Матриця оцінки господарських ситуацій
На основі наведеної матриці виокремлюються чотири поля, кожне з яких відрізняється рівнем контролю над підприємницькою діяльністю, що визначає вимоги щодо системи управління.
Іншим прикладом аналізу розвитку підприємства на основі його ринкової вартості може слугувати технологія консалтингової групи «МакКінзі». Методика реалізує процесний підхід до вивчення розвитку підприємства, основним критерієм при цьому виступає ринкова вартість бізнесу. Причому, показник вартості бізнесу здобуває різні значення залежно від цільової основи розрахунку - вартість для акціонерів, вартість для інвесторів, вартість для суспільства, вартість для кредиторів тощо. Методичну основу визначення та аналізу вартості бізнесу (підприємства) створює пентаграма оцінки, приведена на рисунку 1.2.3.
Рисунок 1.2.3 Схема визначення можливостей структурної перебудови організації