Комплексна система оцінювання ефективності управління розвитком підприємства
· імідж компанії - ступінь лояльності покупців, їх відношення до марки та товару (послуги), рівень довіри до якості та обслуговування;
· ресурсний потенціал підприємства - сукупність та рівень забезпеченості різноманітними ресурсами, які використовуються в діяльності підприємства;
· частка підприємства на ринку - індикатор конкурентоспроможності, який опосередковано регулюється підприємством і визначає склад, структуру, вимоги до інших факторів конкурентоспроможності.
Поняття економічної безпеки підприємства також характеризується різноманітністю підходів до оцінювання, однак ключові аспекти мають досить сформовані визначення. Серед більшості дослідників проблем забезпечення економічної безпеки поширена думка, що основними складовими є:
· Фінансова складова, яка характеризує фінансову забезпеченість підприємства. Ефективність управління фінансовою стійкістю створює передумови становлення вагомого фактору конкурентоспроможності - фінансового стану підприємства;
· Інтелектуальна складова являє собою інтелектуальний потенціал, що також є фактором конкурентоспроможності. Інтелектуальну безпеку підприємства може забезпечити ефективна мотиваційна система, оцінювання результатів якої характеризує соціальну ефективність управління.
· Кадрова складова, яка тісно пов’язана з інтелектуальною і відбиває результати соціальної ефективності управління.
· Технологічна складова характеризує технологічний потенціал і ступінь його захищеності.
· Правова складова відбиває ступінь захищеності інтересів підприємства в договірній та іншій документації, захисту юридичних прав підприємства та його працівників.
· Екологічна складова відображає захист підприємства від шкідливих екологічних загроз для працівників. Важливим аспектом даної складової є екологічні якості продукції та виробництва, що можуть підірвати імідж підприємства та його конкурентоспроможність.
· Інформаційна складова визначає частку неповної, неточної чи суперечливої інформації, яка використовується в процесі прийняття управлінських рішень.
· Силова складова, яка характеризує фізичний та моральний вплив на конкретних особистостей, можливість заподіяння шкоди власності та ін. [36].
Перелічивши основні складові економічної безпеки, можна простежити їх певну сумісність з факторами конкурентоспроможності. Однак, крім наведених складових можна додати ще ринкову та інтерфейсну, які більш повно характеризуватимуть захищеність підприємства від зовнішніх загроз.
· Ринкова складова тісно пов’язана з конкурентоспроможністю, так як характеризує ступінь відповідності внутрішніх можливостей розвитку підприємства зовнішнім, які складаються в ринковому середовищі. Про недостатність ринкової безпеки може свідчити скорочення частки ринку, зниження адаптаційних можливостей, відставання від потреб ринку та інші.
· Інтерфейсна складова характеризує надійність взаємодії підприємства з економічними контрагентами. Загрозами даного виду безпеки можуть бути непередбачувані зміни умов взаємодії з економічними контрагентами: постачальниками, посередниками, інвесторами, споживачами та ін.
Відповідно до узгодженості факторів конкурентоспроможності та елементів економічної безпеки можна прослідкувати вплив їх ефективного забезпечення на формування відповідного виду розвитку.
Відповідно до такого критеріального параметру розвитку як «ресурс» оцінювання ефективності має здійснюватися на основі співставлення отриманих результатів та понесених витрат (ресурсів) на їх досягнення. В зв’язку зі складністю оцінки впливу системи управління на кінцеві результати діяльності доцільніше використовувати показники оцінки ефективності всієї діяльності підприємства. При цьому необхідно застосовувати як витратний підхід (можливість визначити ресурсомісткість), так і цільовий підхід (можливість оцінки співвідношення цілей та результатів).