Типологія ділових культур за Ф. Тромпенаарсом
Рекомендації Ф. Тромпенаарса полягають в тому, щоб міжнародний менеджер, який співпрацює з представниками культур, орієнтованих на майбутнє, робив упор на можливості, що відкриваються, і безмежний розвиток, який може мати угоду, давав добро на фіксацію часу виконання окремих етапів проекту, усвідомлював про те, які базові значення і вміння привнесе до проекту інша сторона, а також яка буде послідовність її дій. У культурах, орієнтованих на минуле і сьогодення, важливе підкреслення традицій, з'ясування того, наскільки наявні в організаціях внутрішні стосунки дозволять зробити необхідні зміни. Проте, тут немає необхідності фіксувати дати майбутніх ділових зустрічей і тому подібне
Довкілля: По відношенню до довкілля Ф. Тромпенаарс поділяє культури на внутрішньо і зовні керовані. Представники першого типу культур вірять в можливість контролю отримуваних результатів і, відповідно, зосереджені на управлінні внутрішніми ресурсами. Люди, що належать до другого типу культур, вважають, що події йдуть своєю чергою і до цього можна тільки пристосовуватися. В якості тесту на приналежність до цих типів культур Ф. Тромпенаарс запропонував респондентам зробити вибір з 2 тверджень:
. Те, що зі мною відбувається, це результат моїх власних дій.
2. Іноді я відчуваю, що я не в достатній мірі контролюю напрям розвитку мого власного життя.
Менеджери, що вірять в можливість контролю довкілля, зрозуміло, прихильні вибору першого твердження. Менеджери, що відчувають, що не все визначається контрольованими ними чинниками, вибирають друге твердження. Проведене за цією схемою опитування показало, що відсоток тих, що вибрали перший варіант в США - 98, Швейцарії - 84, Австрії - 81, Бельгії - 76, Індонезії - 73, Гонконзі - 69, Греції - 63, Сінгапурі - 58, Японії - 58, Китаї - 35.
Більшість американських менеджерів вважає, що вони господарі своєї долі і це виражається в прагненні переробити довкілля, причому частенько вони діють в досить агресивній манері. Проте американський менеджер почуватиме себе дуже незатишно, якщо події виходять з під контролю.
Більшість азіатських культур не розділяють подібних переконань. Їх представники грунтуються на тому, що розвиток йде зигзагоподібно і важливо "вхопитися за гребінь хвилі і плисти за течією". Звідси велика гнучкість і прагнення до гармонії з природою.
На думку Ф. Тромпенаарса, взаємодіючи з представниками культур, в яких панує уявлення про можливість управління зовнішнім середовищем, необхідно жорстко домагатися своїх цілей, дозволяти час від часу вигравати і опонентові. Маючи ж справу з представниками більше фаталистического типу культур, необхідно бути наполегливим і ввічливим, підтримувати хороші стосунки з партнерами, намагатися вигравати разом, а програвати нарізно.