Оцінка конкурентних переваг ПАТ «Універмаг Україна»
Необхідною передумовою ефективної реалізації організаційних змін і визначення конкурентних переваг на нашому підприємстві є дослідження критеріїв готовності організації до їх впровадження. Це означає, що перед менеджером поставлено завдання оцінки готовності підприємства до проведення організаційних змін з урахуванням внутрішніх можливостей і обмежень зовнішнього середовища.
Багатоманітність конкурентних стратегій й організаційних форм господарюючих суб’єктів створює численну кількість стратегічних позицій й варіантів для вибору конкурентних стратегій інноваційного характеру. Щоб орієнтуватися в цьому просторі рішень і відповідати новій ринковій структурі, необхідно адекватно оцінювати своє положення в ній.
Існує ряд аналізів оцінки розвитку змін. В найбільш загальному вигляді оцінка змін - це комплексне дослідження економічної системи за параметрами, які визначають її майбутній стан .
Метою аналізу конкурентоспроможності потенціалу підприємства є виявлення позитивних і негативних факторів, які можуть вплинути на формування та розвиток елементів потенціалу у конкурентному середовищі.
У процесі проведення стратегічного аналізу об'єкта зазвичай застосовуються такі прикладні прийоми і методи :
• SТЕР-аналіз;
• SWOT-аналіз;
• SРАСЕ-аналіз;
• GАР-аналіз;
• метод аналізу LOTS;
• PIMS-аналіз;
• вивчення профілю об'єкта;
• модель GЕ/McKinsey.
Застосування цих методів доцільно в процесі розробки програми стійкого розвитку потенціалу підприємства, виявлення сильних та слабких позицій у формуванні та реалізації елементів потенціалу.
Одним із найпоширеніших інструментів стратегічного аналізу позиції підприємства (потенціалу) в конкурентній боротьбі є метод SWOT-аналізу (назва утворилася як абревіатура чотирьох англійських слів: Strengths, Weeknesses, Opportunities, Threats - SWOT, що у перекладі означає «сили, слабкості, можливості, загрози»).
Застосування SWOT-аналізу має сприяти:
) прийняттю зусиль щодо перетворення слабкостей на сили, загроз на можливості;
) розвитку сильних позицій відповідно до обмежених можливостей.аналіз передбачає виконання певної послідовності дій.
. Ідентифікація та вивчення факторів зовнішнього оточення підприємства з метою виявлення поточних та потенційних загроз та своєчасного запобігання збитків внаслідок їхньої дії.
. Ідентифікація та вивчення факторів зовнішнього оточення підприємства з метою виявлення поточних та потенційних можливостей, необхідних для запобігання загрозам і зміцнення конкурентних позицій.
. Ідентифікація та аналіз сильних позицій складових потенціалу - конкурентних переваг підприємства.
. Ідентифікація та аналіз слабких сторін потенціалу підприємства.
Аналізуючи результати, отримані в пункті 2.1 та при проходженні практики, врахувавши наведені фактори впливу, можна виділити наступне:
Сильні сторони:
Висока фінансова стійкість та незалежність від зовнішніх джерел фінансування.
„Легкий” тип балансу - значна кількість активів оборотні засоби (запаси, дебіторська заборгованість). Це означає високу ліквідність, маневреність та гнучкість.
1. Зменшення періоду обороту активів (про це говорить Коефіцієнт оборотності), відповідно скорочення операційного циклу, швидке повернення вкладених коштів.
2. Товарно-цінова політика передбачає більше зручних і відмінних від конкурентних послуг.
. Висока репутація в споживачів і партнерів.
. Постійні контакти зі споживачами, діловими партнерами, торговими посередниками.
. Висока кваліфікація фахівців і робітників.
. Різноманітний асортимент продукції.
. Конкурентоспроможна продукція.