Оцінка конкурентних переваг ПАТ «Універмаг Україна»
Слабкі сторони:
1. Низький рівень зберігання вартості активів при розкручуванні інфляційної спіралі, через низьку питому вагу необоротних активів (їх вартість має високу стійкість під час інфляції).
2. Недостатність ресурсів для ефективної діяльності через значне самофінансування і не використання ефекту фінансового левириджу (явище зростання рентабельності товарообороту при залучені позикових коштів)
. Майже нульова прибутковість активів.
. Небажання змін з боку адміністрації, прихильність до усталених стереотипів діяльності.
Можливості:
1. Оскільки обсяг власного капіталу вищій за середній по галузі, є додаткові можливості по залученню кредитів, так як багато банків і установ парабанківської сфери вимагають відповідних фінансових гарантів.
2. Збільшення динаміки приросту продуктивності праці порівняно з динамікою зростання витрат на оплату праці говорить про ефективне використання фонду оплати праці, достатньо дієвий механізм управління персоналом.
Загрози:
1. Через недостатність джерел фінансування можлива ситуація нульової прибутковості активів.
2. При зростанні об’єму запозичених коштів фінансова стійкість підприємства зменшиться і будь-які кризи і нестабільність в фінансовій системі негативно вплине на стан досліджуваного підприємства.
. Скорочення кількості запасів і товарообороту за останній період вже навіть без факторного аналізу може характеризувати зменшення фізичного обсягу продажу. Втрата частки ринку при високій монополізації ринку може бути безповоротною.
. Так як ПАТ «Універмаг Україна» - підприємство, що належить вітчизняним акціонерам компанії, політичні відносини України впливають безпосередньо на умови діяльності підприємства. Тому в період напруженостей, досліджуване підприємство може посилити свої позиції.
Метод SРАСЕ-аналізу є похідним від SWOT-аналізу та застосовується для оцінки сильних та слабких сторін діяльності невеликих підприємств за такими групами критеріїв :
) фінансова сила підприємства (ФС);
) конкурентоспроможність підприємства (КП);
) привабливість галузі (ПГ);
) стабільність галузі (СГ).
На основі вивчення ключових критеріїв у складі кожної групи складається матриця спрямованої стратегії в системі координат SРАСЕ та будується вектор позиції підприємства, що оцінюється. Положення вектора визначає тип рекомендованої стратегії (консервативна-новаторська, захисна-агресивна) для зміцнення конкурентних позицій.
Кожен показник, що характеризує ключові критерії, оцінювався за десятибальною шкалою на основі порівняння фактичних значень фінансових коефіцієнтів із нормальним їх рівнем для підприємства та на основі вивчення статистичної інформації щодо економічного становища галузі.
Після отримання зважених оцінок ключових критеріїв наступним етапом SРАСЕ-аналізу є побудова вектора рекомендованої стратегії в системі координат SРАСЕ
Початок вектора знаходиться в точці початку координат, кінець вектора знаходиться в точці А з координатами:
х = ПГ-КП;
у = ФС - СГ.
Проаналізуємо вказані показники по ПАТ «Універмаг Україна». Потрібно розробити алгоритм підрахунку через бальну шкалу, яка буде адекватною і відповідною до досліджуваного підприємства. Для кожного критерію значення одного бала має розроблятися окремо, оскільки його абсолютне значення відрізняється у кожного з показників, що впливають на окремий критерій.
Важливим вбачається обґрунтувати причину, через яку для розробки організаційних змін використовуються фактичні дані, а не планові. Баланс, за який проводиться дослідження, має останню звітність на 01.01.2012.
Планові показники залежать від обраних і впроваджених змін. Тому при розрахунку і визначені рекомендованої стратегії слід обирати стан підприємства на даний момент. Так як доступною для широкого загалу є інформація щодо річної статистичної звітності підприємств, для розрахунку використаємо не інтегровані показники діяльності, а спрощену систему підрахунку.