Аналіз політики стратегічного розвитку ТОВ “Колір-Плюс”
Ніяка організація не може виживати у конкурентному середовищі, якщо вона не має чітко визначених орієнтирів, напрямків, які задають те, до чого вона прагне, чого вона хоче добитися своєю діяльністю. Але цільова основа в діяльності організації не є апріорно заданою. Вона визначається підприємством на основі вивчення його можливостей, тобто потенціалу. Тому обгрунтовуючи стратегічний потенціал, як передумову досягнення стратегічних цілей, необхідним постає дослідження стратегічного курсу фірми, її розвитку.
Розвиток ТОВ “Колір-Плюс” має свою історію. Важливим є той факт, що фірма створювалась у вигляді дочірнього підприємства. Вибір такої організаційної форми на початку діяльності підприємства був обумовлений стратегічною необхідністю. Адже не секрет, що створення дочірніх підприємств може переслідувати дві цілі - захисну і наступову.
В нашому випадку, створюючи ДП “Колір-Плюс” ТОВ СП “Колір” мало на меті, насамперед, наступову функцію. В чому вона виявлялась? По-перше, багато питань поставки сировини та збуту продукції вирішувались, бо головний постачальник є співвласником ТОВ “Колір”, а оптові покупці є під його корпоративним контролем. Тобто знищення галузевих бар’єрів дало ту необхідну у новому бізнесі фору, яка дозволила подолати стартові труднощі і знайти достойних партнерів по бізнесу. По-друге, накопичений досвід співпраці з іноземними партнерами був позитивним моментом і сильною стороною новоствореного підприємства. До того ж такий стратегічний підхід дозволяв забезпечити зберігання стійкості батьківської компанії.
На початку 2010 року ДП “Колір-Плюс” перетворилось у товариство з обмеженою відповідальністю. З цього моменту стратегічне управління підприємством здійснюється виключно вищим органом ТОВ “Колір-Плюс” - зборами учасників. Засновниками підприємства або учасниками є 5 чоловік, чотири з яких працюють на керівних посадах у фірмі. Це генеральний директор, його заступник, директор з виробництва та головний бухгалтер. До компетенції зборів учасників товариства входить: встановлення цілей, визначення основних напрямків діяльності підприємства, затвердження його планів та звітів про їх виконання, визначення організаційної структури, координування проведення міроприємств по реалізації стратегічних завдань та інше.
В сучасних умовах високого динамізму зовнішнього середовища та економічної нестабільності, на думку керівників фірми, встановлення цілей та стратегії на довгий час (більш ніж 5 років) є не раціональним. Тому стратегічне планування на підприємстві охоплює часовий інтервал в 3-5 років. Але, крім цього, постійно відбувається процес коригування цілей та перегляд діючої стратегії.
Функціонування підприємства в нових умовах висуває на перший план вирішення проблем, що пов’язані із збільшенням частки ринку (починаючи з 2008 року на 1 %) та її закріпленням, підтриманням конкурентного статусу фірми, що і є найголовнішими стратегічними цілями. До переліку стратегічних цілей ТОВ відносяться також :
розширення номенклатури кондитерських виробів;
підтримання високих показників якості продукції;
розширення переліку додаткових послуг;
повне задоволення запитів споживачів;
підвищення репутації підприємства;
зниження витрат виробництва порівняно з основними конкурентами .
Критеріями досягнення цілей є стійке фінансове становище фірми, зростання прибутку не менше 5 % на рік та отримання стабільних доходів у періоди економічних спадів (з попереднього аналізу показників ефективності діяльності підприємства видно, що ці критерії не виконуються). Більш повну інформацію, що стосується кількісних характеристик цілей зібрати не вдалося. Взагалі на підприємстві вище керівництво не прагне прив’язувати довгострокові цілі до конкретних вимірних показників, обгрунтовуючи це не доцільністю в теперішніх нестабільних умовах зовнішнього середовища. За такої ситуації інколи виникають непорозуміння щодо того, що треба робити для реалізації стратегічних цілей та персональної відповідальності за виконані завдання. Виходячи з цього можна говорити про відсутність досвіду у керівників підприємства в сфері стратегічного планування та стратегічного управління.
Формування стратегії на підприємстві грунтується на ієрархії рівнів управління ( рис. 2.2. ).
Мал.2.2. Розробка стратегії ТОВ “Колір-Плюс“.
де 1-й рівень - формування бізнес стратегії;
2-й рівень - формування функціональних стратегій;
3-й рівень - формування операційних стратегій.
Загальною стратегією ТОВ “ Колір-Плюс “ є так звана бізнес стратегія, основною метою якої є підвищення та закріплення довгострокової конкурентної позиції на ринку. Виходячи з цього загальною стратегічною концепцією діяльності фірми є зосередження зусиль на конкретному сегменті ринку, що базується на диференціації продукції. Враховуючи цілі підприємства підходами до диференціації є: імідж підприємства, вичерпний асортимент, висока якість продукції та високий рівень індивідуального обслуговування. Загальний стратегічний план на підприємстві не розробляється, і це є важливим недоліком у побудові процесу стратегічного планування.