Оптимізація особистих ділових контактів менеджера готельного підприємства
У сучасному світі надзвичайно важливим є вміння керівників організацій правильно спілкуватися та проводити ділові бесіди. Спілкування слід вважати діловим, якщо його змістом виступає соціально значуща спільна діяльність. Ділове спілкування - це усний контакт між співрозмовниками, які мають для цього необхідні повноваження і ставлять перед собою завдання вирішити проблеми. Ділове спілкування визначимо як спілкування, метою якого є організація і оптимізація виробничої, наукової, комерційної чи іншої діяльності, де на першому місці стоять інтереси справи, а не конкретних співрозмовників.
Ділове спілкування для готелю «Писанка» є специфічною формою контактів і взаємодії людей, які представляють не лише самих себе, а й свої організації. Воно включає обмін інформацією, пропозицією, вимогами, поглядами, мотивацією з метою розв’язання конкретних проблем як всередині організації, так і за її межами, а також укладення контрактів, договорів, угод чи встановлення інших відносин між підприємствами, фірмами, організаціями.
Фахівці визначають особливості ділового спілкування:
ü наявність певного офіційного статусу об’єктів;
ü спрямованість на встановлення взаємовигідних контактів та підтримку зв’язків між представниками взаємозацікавлених організацій;
ü передбачуваність ділових контактів, які попередньо плануються, визначається їх мета, зміст і можливі наслідки;
ü конструктивність характеру взаємовідносин, їх спрямування на розв’язання конкретних завдань;
ü взаємоузгодженість рішень, домовленість та подальша організація взаємодії партнерів;
ü значущість кожного партнера як особистості;
ü безпосередня діяльність, якою зайняті люди, а не проблеми, що бентежать внутрішній світ.
Завданням ділового спілкування менеджерів ТзОВ «Готель-Писанка» є ефективна співпраця. Щоб спілкування було ефективним, воно повинно базуватись на моральних цінностях, моральній культурі, на таких правилах і нормах поведінки, які сприяють розвитку співпраці. Це зміцнення взаємодовіри, поваги, постійне інформування партнера щодо своїх намірів і дій, запобігання обману та невиконанню взятих зобов’язань.
Так у багатьох фірмах є розробленим кодекс честі для службовців. Бізнес, який має моральну основу, є вигіднішим і прогресивнішим. Доцільно було б запровадити такий кодекс честі і в даному готелі «Писанка».
Культура спілкування - це сума набутих людиною знань, вмінь та навичок спілкування, які створені, прийняті та реалізуються в конкретному суспільстві на певному етапі його розвитку.
Рівні моральної культури спілкування показано на рис. 3.2.1:
Рис. 3.2.1. Рівні моральної культури спілкування
ü ритуальний - спілкування людей, при якому дотримуються загальноприйняті правила етикету;
ü маніпулятивний - спілкування з метою досягнення своїх цілей, нерідко за рахунок інших;
ü гуманістичний - люди спілкуються, поважаючи один одного, спільно вирішуючи проблеми і враховуючи при цьому інтереси кожного. Основою гуманістичного спілкування є моральні цінності.
Цінності - об’єкти, явища та їх властивості, абстрактні ідеї, які втілюють у собі узагальнені ідеали, виступаючи завдяки цьому еталоном належного.
На поведінку людей та їхні взаємини з іншими, на характер і культуру спілкування впливають моральні цінності добра, морального обов’язку, відповідальності, справедливості, честі і гідності, совісті.
Проаналізувавши ситуацію в готелі «Писанка» можна запропонувати ряд принципів на основі яких повинні будуватися ділові контакти з людьми у готелі:
ü підтримка в підлеглих почуття самоповаги. Спочатку потрібно похвалити підлеглого і тільки потім - давати вказівки щодо поліпшення роботи;
ü увага проблемам, а не особистостям;
ü активне використання методів підкріплення позитивних реакцій на бажані дії чи негативних - на небажані. На зміну поведінки людей реагувати потрібно відразу ж, тому що відстрочена реакція викликає зайву плутанину;
ü висування ясних вимог, підтримка постійного контакту з людьми, міцних зворотних зв’язків.
Ґрунтуючись на цих принципах, менеджер готелю «Писанка» повинен домагатися від співрозмовників бажаних результатів:
ü наводити на думки тих, хто бідує лише в підказці;
ü давати поради тим, хто має потребу в тому, щоб їх постійно наставляли, консультували, спонукали до дій;
ü давати прямі вказівки, нагадувати про необхідність діяти некмітливим;
ü у категоричній формі наказувати, наполегливо вимагати виконання від тих, хто нехтує порадами, вказівками, рекомендаціями;