Оптимізація особистих ділових контактів менеджера готельного підприємства
ü звільняти, якщо немає іншого засобу змусити людей підкорятися, і, навпаки, заохочувати за сумлінне виконання усіх вказівок керівника.
Як і з ким працювати - багато в чому залежить від особливостей характеру людей, не тільки підлеглих, але і керівників. Цей момент менеджер обов’язково повинний враховувати.
На сучасному етапі розвитку менеджменту визначення психологічного портрета особистості є одним із самих складних і важливих питань, рішення якого дозволить підвищити ефективність управління персоналом.
При рішенні проблем встановлення ділових контактів варто враховувати, що люди по-різному пристосовуються до життєвих умов. За здатністю до адаптування можна виділити три типи людей: з орієнтацією на поточний момент і легкою пристосовуваністю до обстановки; з орієнтацією на минуле, здатністю діяти в рамках твердої структури з чіткими дозволами і заборонами, правами й обов'язками; з орієнтацією на майбутнє, неадекватною ситуації поведінкою, погано пристосованих до ієрархічної структури. Перший тип людей ефективніше працює при прийнятті рішень, другий - при їхній реалізації в рамках наявних структур, третій - як генератор ідей.
Менеджеру даного готелю «Писанка» важливо вміти розкривати свої внутрішні психологічні резерви. Для цього потрібно навчитися пізнавати себе й інших людей, виявляти темперамент, характер, спрямованість особистості, відношення діяльності і життя до цілей і життєвих ситуацій, очікуване емоційне поводження в напружених ситуаціях і міжособистісних відносинах, ділові якості, стиль керівництва.
Суспільне життя неможливе без стикання ідей, життєвих позицій, цілей як окремих людей, так і колективів, інших суспільств. Постійно виникають розходження та суперечливості різних сторін, які нерідко переходять у конфлікти. Необхідно відповідне управління цим процесом, задачею якого повинно бути попередження виникнення небажаних конфліктів.
Будь-яка управлінська діяльність є ціленаправленим впливом на об’єкт та суб’єкт управління з послідовним подоланням розходжень в ході реалізації виробничих витрат. Це подолання, власне, може бути пов’язано як з не функціональними конфліктами, які нерідко є бідою допущених управлінських помилок, так і з конфліктами, спровокованими з метою стимулювання творчої активності та інновацій, прискорення процесу змін. В останньому випадку може виникнути необхідність посилення напруженості, але при цьому не слід допускати виходу конфлікту за межі оптимального рівня. Інакше є небезпека дезорганізувати роботу підприємства. Слід, однак пам’ятати що відсутність функціонально позитивних конфліктів може породити в організації самозадоволення, самозаспокоєність.
Важливо зосередити увагу на управління тими конфліктами, в які керівництво підприємства втягується в силу створених обставин, помилок управлінців або збоїв у роботі. Такого роду конфлікти повинні вирішуватися з мінімальними втратами для підприємства.
Існує ряд методів управління конфліктами, які по признаку поведінки конфліктуючих сторін можна розділити на декілька груп: внутрішньоособисті, структурні, міжособисті, переговори, агресивні дії у відповідь.
Від ефективності управління конфліктом залежить багато чого в діяльності підприємства масштаб дизфункціональних наслідків, усунення чи збереження причин конфлікту, можливість подальших зіткнень та ін. Для цього у керівництва організації є принципова перевага, що забезпечує йому стратегічне лідерство у конфлікті та його вирішенні право обирати цілі, способи та методи їх досягнення, забезпечувати їх реалізацію, аналіз результатів.
Усунення конфлікту, припускає використання різних методів. Наприклад, метод прихованих дій, метод швидкого рішення. Для управління конфліктом найбільш раціональним та виправданим є використання всього комплексу методів впливу на конфліктну ситуацію та поведінка учасників конфлікту.
Невміння розрядити конфліктну ситуацію, зрозуміти помилки та прорахунки може стати причиною постійної напруги.
Треба пам’ятати, що конфліктом належить вміло управляти до того, як він стане настільки сильним, що придбає деструктивні дії. Основна причина конфлікту у тому, що люди залежать одна від одної, кожній треба співчування, розуміння та підтримка іншої, треба, щоб хтось поділяв його переконання.
У менеджера часто бувають ситуації, коли доводиться критикувати підлеглих, робити їм зауваження. Менеджеру готелю «Писанка» слід навчитися критикувати людей таким чином, щоб не викликати у них образу і гнів. Мотиви критики, форми і виявлення її можуть бути різними, а саме з метою [80]:
ü допомогти ділу;
ü показати себе;
ü зведення рахунків;