Розробка системи інформаційно-аналітичного забезпечення процесу стратегічного управління
Управління підприємством - це процес, пов’язаний з використанням значних обсягів різноманітної їнформації, яка характеризується постійною зміною параметрів і показників, що відображають зовнішнє і внутрішнє середовище підприємства. Ця інформація слугує основою для розробки стратегії і тактики фірми, подальшого контролю, за їх реалізацію, прийняття обгрунтованих рішень.
Доведено, що обсяг економічної їнформації зростає у квадраті по відношенню до росту обсягів виробництва [5]. Це є потенційною основою збільшення чисельності управлінського потенціалу.
Застосування автоматизованої системи управління (АСУ) стримує це збільшення, чим забезпечує прямий економічний ефект, сприяє вдосконаленню організації управлінських робіт, підвищення оперативності і культури управління, завдяки прискоренню процесів передачі і обробки даних, підвищення їх достовірності, якості і уніфікації первинних документів; приводить до інтеграції всіх видів обліку, аналізу і планування господарської діяльності за рахунок інтеграції обробки даних.
Виникає можливість вирішувати такі економічні завдання, як багатоваріантні планові розрахунки, облік і аналіз реалізації товарів в асортименті та ін.; розширення аналітичності необхідних показників. Це, в кінцевому підсумку, сприяє прискоренню обертання товарів, росту товарообігу, зниженню витрат обігу, більш повному вивченню і задоволенню попиту населення на товари, поліпшенню використання товарних, трудових і фінансових ресурсів за рахунок підвищення оперативності управління, тобто, поліпшенню показників господарської діяльності, а отже і стратегічного потенціалу підприємства.
Ефективність автоматизованої обробки даних в значному ступені залежить від обраних методів організації інформаційної бази. Враховуючи особливості вирішення завдань в області стратегічного управління, на підприємстві, зокрема ТОВ ”Колір-Плюс” доцільним буде формування інформаційного забезпечення у вигляді баз стратегічних даних (БЗД), що представляють собою не лише нагромадження інформації, а й стислий системний опис найсуттєвіших стратегічних елементів, які належать до зовнішнього середовища підприємства, допущень та прогнозів. Така БСД може застосовуватись, як при визначенні прояву процесів у майбутньому та при прийнятті стратегічних рішень, так і для оцінки поточного становища оточення.
У БСД повинна міститься інформація про вплив окремих складових і чинників процесу стратегічного аналізу та управління на формування стратегічних альтернатив, а також інформація, що дозволяє обирати ті або інші рішення з визначених альтернативних варіантів, тобто БСД може трактуватись як підсистема підтримки управлінських рішень .
БСД формується за допомогою цільових підборок інформації, що надходить з багатьох джерел і являє собою по суті процес перетворення сукупності даних у стратегічну інформацію на основі їхньої аналітичної обробки з орієнтацією на конкретне використання в процесі встановлення та на реалізацію стратегічних планів, проектів і програм.
Сруктуру БСД, тобто склад записів, полів в них і елементи, що їх зв’язують (ключові реквізити) визначає користувач. Саме кінцевий користувач у своїй роботі приймає рішення з урахуванням одержуваної в результаті доступу до бази даних інформації. Від оперативності і якості цієї інформації буде залежати ефективність роботи організації. Дані, що складають базу даних, також надає кінцевий користувач.
При розгляді вимог кінцевих користувачів необхідно брати до уваги наступне:
База даних повинна задовольняти актуальним інформаційним потребам організації. Одержувана інформація повинна за структурою й змістом відповідати вирішуваним задачам.