Розробка системи інформаційно-аналітичного забезпечення процесу стратегічного управління
База даних повинна забезпечувати одержання необхідних даних за прийнятний час, тобто відповідати заданим вимогам продуктивності.
База даних повинна задовольняти виявленим і знову виникаючим вимогам кінцевих користувачів.
База даних повинна легко розширюватися при реорганізації і розширенні предметної області.
База даних повинна легко змінюватися при зміні програмного й апаратного середовища.
Завантажені в базу даних коректні дані повинні залишатися коректними. Дані до включення в базу даних повинні перевірятися на достовірність.
Доступ до даних, розміщуваним у базі даних, повинні мати тільки особи з відповідними повноваженнями.
База даних повинна мати дружній інтерфейс до користування.
БСД підприємства може мати досить складну структуру, тобто складатися з підсистем: БСД про сильні та слабкі сторони підприємства; БСД про загрози та можливості (з оцінкою рівня ризику), що існують у зовнішньому середовищі; БСД про рівень конкуренції та критерії конкурентоспроможності в галузі; БСД про стан економіки взагалі; БСД про ситуацію на суміжних ринках і т.д.
Допущення та прогнози дадуть змогу сконцентрувати увагу на найсуттєвіших факторах, які впливають на ситуацію та розвиток її в найімовірнішому напрямку. Допущення дозволяють дещо “стиснути“ інформацію, ввести якісні оцінки у міркування про майбутній розвиток подій. Прогнози більш орієнтовані на кількісні показники і надають майбутньому більш чітко виражені риси .
БСД, добре сформовані та постійно поновлювальні, є основою для стратегічного планування та управління. У таблиці 3.1. наведено загальну схему виникнення інформації, формування БСД і використання окремих складових БСД на різних етапах стратегічного планування. БСД також можуть мати вигляд картотек, структурованих у певні розділи (таблиця 3.2.).
Таблиця 3.2.
Приклад картотеки стратегічної інформації ТОВ “Колір-Плюс“.
Назва розділу |
Причини введення розділу |
Тенденції по країнах - потенційних імпортерах сировини |
розвиток економіки; традиції у кондитерському виробництві |
Технології |
сировина та нові рецепти; виробничі технології |
Партнери (в тому числі і батьківська компанія) |
економічне та соціальне становище; бюджет НДДКР і його розділ; кадрові зміни |
Конкуренти (в тому числі потенційні) |
виробники сировини, обладнання; торговий оборот (оцінка здатності проникнення на новий ринок); кадрові зміни в керівництві; об’єднання з іншими організаціями |
Споживачі |
доходи та соціальний статус; вік та образ життя, звички |
Для управління БСД використовується комплекс взаємозв’язаних програм, що призначені для вирішення визначених завдань, тобто пакет прикладних програм, відносно незалежний від конкретної організації даних. Програмна система, яка складається з набору мовних і програмних засобів, що забезпечують функціонування БСД, має назву “система управління базою стратегічних даних” (СУБСД). СУБСД забезпечує і визначення (опис) даних, що підлягають збереженню в базі, логічну структуру, яка відповідає уяві користувачів, фізичну організацію збереження, створення БСД, оновлення (актуалізацію) даних, доступ до даних по запрошенню користувача, відбір та здобуття їх деякої частини, редактування або модифікацію, видачу їх користувачу; захист даних. БСД працює під наглядом людини, яка контролює її проектування, використання та стан на протязі її життєвого циклу.