Розробка системи інформаційно-аналітичного забезпечення процесу стратегічного управління
Для сортування даних в пропонуємій БСД застосовується так зване індексування. Сутність його полягає в тому, що СУБСД створює для кожного файла окрему таблицю, яка містить тільки номера записів, що впорядковані по зростанню та зменшенню значень ключей сортирування, пов’язаних з кожним ключем. Таким чином, вихідна таблиця (файл даних) не змінюється, а індексна таблиця (індексний файл) дозволяє працювати з вихідним файлом так, якби він був сортированим.
Індексна таблиця приєднується під час роботи до таблиці БСД та забезпечує їх швидкий пошук в останній по заданому ключу. Вона автоматично змінюється слід за будь-якими змінами ключових ознак у вихідній таблиці. Тому не має необхідності заново індексувати таблицю, коли коригуються в ній дані (рис.3.1.)
Для однієї і тієї ж БСД можна створювати і підтримувати декілька індексних файлів, оскільки останні не є частиною першої, а лише пов’язані з нею.
Таблиця вихідних даних має назву файлами БСД, і мають розширення -- dbf (data base file), а індексні файли - idx.
В залежності від частоти формування в технологічному процесі рішення завдань файли інформаційної бази поділяють на 2 види: динамічні і статичні.
Динамічні файли містять дані про поточне становище господарських процесів та їх компонентів, їх, в свою чергу, розділяють на вхідні, робочі, накопичувальні та вихідні.
Статистичні файли містять умовно-постійні дані, тобто такі, які відносно рідко змінюються: відомості про товари, ціни, постачальниках, покупцях, тарифах, договірні, планові і т.д. Вони складають більшу частину загальносистемної інформаційної бази, яку використовують всі або велика чисельність АРМ. Тому при створенні АРМ базі умовно-постійних даних приділяють особливу увагу, а її формування і ведення часто здійснюється в місцях розміщення центральних ЕОМ.
Створення розподілених БД і раціональне їх розміщення по обчислювальній мережі дозволяє оптимізувати інформаційну базу автоматизованих систем, а отже і інформаційну базу АРМ, підвищити достовірність і знизити надмірність даних.
Для створення БСД необхідними є ряд компонентів, серед яких важливе місце займає програмне забезпечення. Загальне програмне забезпечення включає операційну систему, інструментальні засоби програмування (мова програмування, мовні процесори, СУБД, сервісні програми, що розширюють можливості операційної системи, в тому числі транслятори, генератори звітів і т.д.), програмне забезпечення управління обчислювальною мережею та ін.
Програмні засоби, що забезпечують роботу з електронними таблицями і дозволяють легко формувати інформацію у вигляді різних таблиць, входять до складу таких інтегрованих пакетів, як Excel Access, SQL Server, Visual Basic, Visual C++ і Visual FoxPro. Ці засоби можуть бути використані, так по окремості - для вирішення конкретно поставленої задачі, як і в якості інтегрованого набору, кожний компонент якого може бути застосований при розробці великих проектів масштабу підприємства.
В останній час, найбільш загально визнаними програмними засобами, які забезпечують роботу з електронними таблицями є EССESS та EXСEL. В даній ситуації аналіз стратегічного потенціалу та рівня конкурентного статусу підприємства пропонується здійснювати за допомогою EXCEL.
Важливими компонентами системи управління БСД є лінгвістичне та математичне забезпечення.
Лінгвістичне забезпечення представляє собою сукупність торгово-економічних термінів, та інших мовних засобів, що використовуються в процесі створення та функціонування АРМ. На автоматизованих робочих місцях керівників підприємства і інших працівників організаційно-економічного управління використовують тількі ті мовні засоби, які надають можливість ведення діалогу з ПЕОМ і роботи з її прикладними програмами (мови запитів, мови - посередники, інформаційно-пошукові та ін.). Всі вони грунтуються на елементах і конструкціях природної мови, використовують систему підказок і запрошень за допомогою багаторівневих меню. Мови програмування відносяться до системи програмного забезпечення: користувачі АРМ з ними не стикаються.