Особливості менеджменту окремими видами підприємств
Збори повинні бути також скликані виконавчим органом на вимогу ради акціонерів (спостережної ради). Акціонери, які володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, вправі вимагати скликання позачергових зборів у будь-який час і з будь-якого приводу. Якщо протягом 20 днів правління не виконало вказаної вимоги, вони вправі самі скликати збори.
Голосування на загальних зборах акціонерів проводиться за принципом: одна акція - один голос. У статуті товариства може бути встановлено мінімальну кількість акцій, яка надає право голосу, або обмеження кількості голосів, які надаються одному акціонеру.
Спостережна Рада є органом товариства, який представляє інтереси акціонерів у період між проведенням загальних зборів, організує виконання рішень загальних зборів, здійснює контроль за діяльністю Правління, в межах визначених статутом товариства. Функції та повноваження спостережної ради визначаються чинним законодавством України, статутом товариства, Положенням “Про спостережну раду товариства”.
Так, зокрема, до компетенції спостережної ради входить:
· винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб правління, ревізійної комісії;
· визначення порядку покриття збитків;
· випуск облігацій товариства, в тому числі конвертованих, затвердження умов конвертації облігацій в акції товариства;
· входження в існуючі союзи, об’єднання та асоціації;
· вирішення питання про придбання товариством акцій, що випускаються ним та ін.
Склад спостережної ради вибирається із числа акціонерів і затверджується генеральними зборами.
Спостережна рада підзвітна загальним зборам акціонерів. Члени спостережної ради не можуть бути членами виконавчого органу.
До числа органів управління акціонерного товариства відноситься і ревізійна комісія, яка здійснює контроль за його діяльністю.
Ревізійна комісія вибирається і затверджується на зборах акціонерів із числа акціонерів. Порядок діяльності ревізійної комісії та її кількісний склад також затверджується загальними зборами акціонерів. Перевірка фінансово-господарської діяльності правління товариства здійснюється ревізійною комісією за дорученням загальних зборів, спостережної ради, по її власній ініціативі або за вимогою акціонерів, що володіють в сукупності більш ніж 10% голосів.
Ревізійна комісія доповідає про результати проведених нею перевірок загальним зборам акціонерів або спостережній раді.
Члени ревізійної комісії мають право приймати участь з правом дорадчого голосу в засіданні правління.
Ревізійна комісія складає заключення по річним звітам і балансам. Без заключення ревізійної комісії загальні збори акціонерів не мають права затверджувати баланс.
Члени ревізійної комісії не можуть бути членами виконавчого органу (правління). Для оперативного управління поточною діяльністю відкритого торговельного акціонерного товариства його вищими органами управління створюються виконавчі органи на чолі з правлінням.
Правління, як виконавчий орган, згідно розробленої ним і затвердженої зборами акціонерів організаційної структури, здійснює управління структурними функціональними підрозділами товариства. Структурні функціональні підрозділи формуються правлінням, діють згідно Положень, що розробляються менеджерами відповідних підрозділів і затверджуються наказом голови правління товариства.
Правління обирається загальними зборами акціонерів терміном на 5 років. Рішення правління приймаються більшістю голосів при тому, що кожний член має один голос. В разі розподілу голосів порівну, голос голови правління є вирішальним.
На засіданні правління головує голова правління, при його відсутності - один з членів правління. Засідання правління проводиться не рідше одного разу на місяць.
Роботою правління керує голова правління, який призначається або обирається відповідно до статуту акціонерного товариства.
Правління вирішує всі питання діяльності акціонерного товариства, крім тих, що належать до компетенції загальних зборів і ради акціонерного товариства (спостережної ради).
Загальні збори можуть винести рішення про передачу частини належних їм прав до компетенції правління.
Правління підзвітне загальним зборам акціонерів і раді акціонерного товариства (спостережній раді) та організує виконання їх рішень.