Особливості менеджменту окремими видами підприємств
Генеральний директор і його заступники відповідають за свою економічну частину, складське господарство, збут, представляють СП у відносинах з державними органами управління учасників країн та різними підприємствами і закладами.
Обов’язки серед директорів розподіляються на демократичній основі правлінням СП.
Заступники генерального директора відповідають за окремі види діяльності, що передбачені їх контрактами або посадовими інструкціями.
Дирекція зобов’язана на протязі трьох місяців після закінчення фінансового року представити правлінню річний баланс СП, рахунок прибутків і збитків.
До компетенції ревізійної комісії входять: перевірка і аналіз річних балансів; доходів, збитків, фінансового стану, виявлення негативних наслідків в роботі СП та причини їх виникнення та ін.
Управління орендним підприємством.
Управління підприємством здійснюється згідно статуту на основі поєднання прав орендатора по господарському використанню орендованого майна: принципів самоуправління колективу орендарів.
Орендар самостійно визначає організаційну структуру управління та встановлює штати.
Вищим керівним органом підприємства є загальні збори (конференція) орендарів. До компетенції загальних зборів орендарів входить: 1) затвердження статуту орендного підприємства та внесення до нього змін і доповнень; 2) затвердження директора підприємства та визначення його основних функцій, прав та відповідальності; 3) затвердження організаційної структури управління; 4) затвердження порядку викупу майна; 5) затвердження положень про розподіл прибутків, оплату праці.
До компетенції загальних зборів орендарів по їх рішенню можуть бути віднесені й інші питання.
Оперативною роботою орендного підприємства керує директор, який вибирається на альтернативній основі і затверджується вищим органом управління (збори орендарів). Директор підприємства, згідно затвердженої зборами орендарів організаційної структури, формує апарат управління - структурні підрозділи підприємства, які діють згідно Положень, що розробляються менеджерами підрозділів і затверджуються наказом директора підприємства.
Директор підприємства діє від імені орендного підприємства в межах, передбачених законодавством і статутом орендного підприємства. Директор підприємства підзвітний загальним зборам орендарів. До компетенції директора підприємства входить вирішення всіх питань діяльності підприємства, які не входять у функції загальних зборів орендарів. Так, зокрема директор підприємства формує апарат управління, без довіреності представляє підприємство в органах державної влади, на підприємствах та в інших організаціях, розпоряджається майном згідно умов договору на його оренду, видає накази в межах своєї компетенції, визначеної статутом, видає довіреності, заключає господарські (комерційні) угоди, забезпечує виконання рішень загальних зборів орендарів, та виконує інші функції, які визначає вищий орган управління.
Функції своїх заступників визначає директор і оформляє відповідним наказом (розпорядженням).
Так, заступник з питань економіки забезпечує розробку та доведення до виконання планів виробництва та продажу продукції, надання послуг, здійснює аналіз виконання доведених завдань, розробляє разом з відділом економіки умови оплати праці персоналу та її стимулювання та ін. Заступник з комерційних питань разом з торговим відділом вивчає попит споживачів на товари та послуги, організують закупку і доставку товарів для реалізації, проводять маркетингові дослідження тощо.
Головний бухгалтер разом з працівниками бухгалтерії організовують облік товарних і фінансових ресурсів, розрахунки з постачальниками товарів, складання балансів діяльності підприємства та статистичної звітності тощо.
Інші підрозділи апарату управління та окремі посадові особи (юрист-консультант, завідуючий господарством, головний інженер, секретар офісу) також виконують відповідні функції, які передбачені положенням про підрозділи та посадовими інструкціями.
Управління малим підприємством.
Управління малим підприємством здійснюється на основі самоуправління і участі трудового колективу у вирішенні основних питань.
На малому підприємстві найчастіше підрозділи відсутні, а відповідні учасники (виконавці) підпорядковані безпосередньо керівнику підприємства.