Особливості менеджменту окремими видами підприємств
Вищим органом управління на малому підприємстві є загальні збори трудового колективу. До компетенції загальних зборів трудового колективу відносяться:
) прийняття статуту; 2) розгляд і затвердження кандидатур на посади, які включені в номенклатуру посад засновника, при необхідності приймає рішення про звільнення від займаємої посади директора і головного бухгалтера; 3) розглядає і затверджує плани економічного і соціального розвитку; 4) вирішує питання, що пов’язані зі створенням організаційної структури, зміною штатів; 5) заслуговує і затверджує звіти директора по підсумках господарської і договірної діяльності підприємства; 6) приймає рішення про регламент роботи і правилах внутрішнього трудового розпорядку; 7) визначає порядок розподілу доходу та затвердження системи оплати праці; 8) приймає рішення про реорганізацію і ліквідацію підприємства.
До компетенції загальних зборів трудового колективу можуть бути віднесені і деякі інші питання, по їх рішенню.
Керує малим підприємством директор, який підпорядковується його засновнику (засновникам). Він звітує перед ним про виконану роботу і організує роботу в тих напрямках, які затверджені вищими органами підприємства.
Директор діє на основі принципів єдиновладдя, без довіреності представляє мале підприємство в центральних і місцевих органах влади і управління, міністерствах, установах, суді, арбітражі, на підприємствах та в інших організаціях, розпоряджається майном, видає накази в межах своєї компетенції; приймає і звільняє працівників, які не входять до компетенції загальних зборів, заключає договори, видає довіреності, забезпечує виконання рішень загальних зборів та виконує інші функції, які визначає засновник підприємства.
Якщо штатним розкладом передбачено посаду заступника директора то його функції визначає директор і оформляє відповідно наказом по підприємству про розподіл обов’язків.
Функції інших працівників підприємства визначає його директор і закріплюються в посадових інструкціях, які затверджуються наказом по підприємству або в трудових контрактах.
Якщо підприємство новостворене, то воно вільно у виборі і запрошує на роботу необхідних спеціалістів. Трудові відносини на малому підприємстві оформляються трудовим договором.
Директор звільняється від посади засновником підприємства на основі рішення загальних зборів трудового колективу. Директор несе відповідальність за належне виконання своїх функцій, передбачених статутом чи контрактом, а також діючим законодавством.
Управління товариством з обмеженою відповідальністю.
Для управління товариством створюються такі органи: 1) збори товариства; 2) ревізійна комісія; 3) директор.
Вищим органом управління товариством є збори учасників. Вони складаються з учасників або призначених ними представників. Представники учасників можуть бути постійними або призначатися на певний строк. Учасник має право в будь-який час залишити свого представника, сповістивши про це інших учасників. Кількість голосів кожного з учасників у зборах визначається пропорційно частки учасників у статутному фонді.
Збори учасників обирають голову зборів найчастіше на строк до 1 року. До компетенції зборів учасників відносяться вирішення наступних питань: 1) визначення місії стратегії діяльності товариства; 2) затвердження статуту товариства та внесення змін до нього; 3) затвердження організаційної структури апарату управління; 4) утворення, реорганізація і ліквідація дочірніх підприємств, філій; 5) прийняття рішень про припинення діяльності товариства; 6) затвердження складу ревізійної комісії, дирекції, звітів про діяльність товариства, системи оплати та стимуляції праці персоналу, притягнення до відповідальності службових осіб товариства, прийняття та виключення учасників товариства та ін.
Збори учасників скликаються не менше 4 раз на рік.
Управління поточною діяльністю товариства здійснюється виконавчим органом - дирекцією. Дирекцію очолює генеральний директор, який формує апарат управління, розподіляє функції між підрозділами і окремими спеціалістами, видає накази, розпорядження з будь-яких питань господарської поточної діяльності, що не входить в компетенцію вищого органу, підписує всі види документів, представляє без довіреності товариство в усіх органах державної влади, в інших організаціях та несе відповідальність за належне виконання своїх функцій, що передбачені статутом, трудовим контрактом та діючим законодавством.