Особливості менеджменту окремими видами підприємств
Правління діє від імені акціонерного товариства в межах, передбачених діючим законодавством і статутом товариства. Члени правління не можуть входити в склад спостережної ради та ревізійної комісії.
Головою правління та його членами можуть бути тільки особи, які перебувають з товариством у трудових відносинах.
До компетенції голови правління входить:
· керівництво роботою правління та фінансово-господарською діяльністю;
· підписання всіх видів документів;
· організація виконання рішень загальних зборів, спостережної ради, ревізійної комісії та правління;
· формування та затвердження штатного розкладу і посадових окладів;
· прийняття та звільнення працівників;
· здійснення без довіреності дій від імені товариства, представлення товариства перед державними органами та іншими суб’єктами господарської діяльності;
· видання наказів та розпоряджень по перспективним та поточним питанням діяльності товариства;
· ведення переговорів, укладання угод та договорів;
· організація ведення протоколів засідань правління та деякі інші, що передбачені статутом.
Управління спільним підприємством з іноземним партнером (з обмеженою відповідальністю).
Для управління СП його засновниками створюються такі органи: 1) правління; 2) ревізійна комісія, дирекція.
Вищим органом СП є правління, яке складається із членів, кожний із яких компетентний в галузі діяльності СП. Дирекція складається із вітчизняних і зарубіжних громадян.
Керівництво поточною діяльністю СП і виконання рішень, що приймаються правлінням, здійснюється дирекцією на чолі з генеральним директором. Генеральним директором може бути як вітчизняний, так і зарубіжний громадянин. Генеральний директор керує поточною діяльністю підприємства на принципах єдиноначалля в рамках компетентності і прав, визначених статутом і рішенням правління.
Контроль за фінансовою діяльністю СП здійснює ревізійна комісія, яка призначається правлінням. Основні функції і завдання СП визначається статутом. Кожний з учасників СП має право призначати одного або декількох запасних членів правління, в будь-який час відзивати призначених ним членів і призначати нових.
Про відзив або призначення нового члена правління учасник СП інформує другого учасника в письмовій формі, по телексу або телеграмою.
Правління самостійно визначає свою структуру і порядок роботи СП. Воно вибирає із числа своїх членів голову і його заступника. Голова правління і його заступник повинні бути представниками різних учасників. Запасні члени правління можуть приймати участь в засіданнях правління. Правління правомочне приймати рішення, якщо 2/3 його членів присутні особисто або представлені іншими членами правління. Представництво на засіданнях правління підтверджується довіреністю в письмовій формі або по телексу. Кожний член правління має один голос. Рішення повинні прийматися одноголосно, якщо інше не передбачено статутом і договором СП.
Правління збирається на засідання по мірі необхідності, але не рідше одного (двох) разів на рік. На засідання правління скликається головою або його заступником. Засідання правління проводяться, як правило, по місцю знаходження СП.
В компетенцію правління СП входять всі питання, що пов’язані з діяльністю СП, якщо в договорі про його створення або в статуті СП не передбачене інше. Виключною компетенцією правління є: 1) внесення змін в статут; 2) встановлення строків внесення внесків у статутний фонд, збільшення або зменшення його розмірів; 3) визначення основних напрямків діяльності підприємства; 4) затвердження щорічних балансів, рахунків прибутків і збитків, річного звіту дирекції; складання і зміна штатного розкладу і регламенту дирекції; 5) призначення, звільнення від обов’язків, винагороди і щорічна оцінка діяльності дирекції; 6) створення, закриття представництв і філіалів; 7) призначення ревізійної комісії; 8) ліквідація СП і призначення ліквідаційної комісії. Визначення об’єму видів інформації, яке не підлягає розголошенню; 9) призначення генерального директора СП і його заступників.
Правління також спостерігає за діяльністю дирекції і інформує учасників СП про стан справ на підприємстві.
Дирекція СП складається із генерального директора і директорів - його заступників. Вона представляє СП згідно з договором про його створення, статутом, положенням про директора і своїми договорами про найняття. Строк діяльності директора складає, як правило 5 років. Допускається його повторне призначення. В компетенцію дирекції входять питання, що пов’язані із повсякденною діяльністю підприємства. Всі рішення дирекції приймаються одноголосно. Якщо по тим чи іншим питанням дирекція не може досягнути одноголосності, то вони скликають правління.