Побудова моделі стратегічного розвитку ТОВ “Колір-Плюс”
Визначення напрямку стратегічного розвитку підприємства принципово залежить від конкретної ситуації, в якій воно знаходиться, зокрема, це торкається того, як керівництво фірми сприймає різні ринкові можливості, які сильні сторони свого потенціалу фірма намагається задіяти, які традиції в області стратегічного управління існують на підприємстві і т. д. Фактично можна сказати, що скільки існує підприємств, стільки ж існує конкретних стратегій. Варіанти стратегій можуть відрізнятися цілями, часовим параметрами, та іншими характеристиками, залежно від конкретних перспективних завдань, але в кожному випадку їх головна мета полягає у забезпеченні підприємства певними ринковими перевагами над конкурентами.
Як зазначалось раніше, конкурентною стратегією ТОВ“Колір-Плюс” є зосереджена диференціація, характерними ознаками якої є вичерпний асортимент, імідж підприємства, висока якість продукції, високий рівень індивідуального обслуговування і т.д. Досвід господарювання фірми показав, що обрання такої стратегії було правильним рішенням, хоча під впливом значних змін у зовнішньому та внутрішньому середовищі організації необхідно постійно проводити певні коригування, що не завжди мало місце на підприємстві.
Враховуючи цілі підприємства, його конкурентні переваги, та характеристику ринкової структури (монополістична конкуренція) подальший розвиток ТОВ “Колір-Плюс”, необхідно пов’язувати з так званим концентрованим зростанням. Напрямком такого зростання може бути оптимальне поєднання стратегії розвитку продукту, що передбачає вирішення завдання зростання за рахунок виробництва нових конфігурацій продукту, який буде реалізуватись на освоєному ринку, та посилення позиції на ринку, при якій підприємство робить все, щоб з даним продуктом на даному ринку завоювати кращі позиції. Ринковий успіх при додержанні даного стратегічного курсу з врахуванням конкурентної стратегії значною мірою залежить від своєчасного та ефективного маркетингу. Тому, необхідним постає проведення певних змін у організаційній структурі шляхом введення посади маркетолога, який би безпосередньо підпорядковувався генеральному директору ТОВ “Колір-Плюс”. Проект пропонуємої організаційної структури показаний на рис.3.3.
Мал. 3.3. Проект організаційної структури ТОВ “Колір-Плюс”.
Згідно з розробленою посадовою інструкцією (додаток 6) основними функціями маркетолога є:
Аналіз ситуації:
аналіз можливостей підприємства, його СПП;
комплексні дослідження ринку;
вибір і дослідження цільового ринку.
Планування маркетингової діяльності:
вибір концепцій і визначення цілей підприємства;
розробка стратегії маркетингу;
розробка планів маркетингу.
Реалізація планів комплексу маркетингу:
встановлення і регулювання цін;
вибір методу розподілу;
рішення про просування товару.
Маркетинговий контроль:
контроль за виконанням річних планів;
контроль за рентабельністю;
стратегічний контроль.
У зв’язку з цим, маркетинг на підприємстві виконує в стратегічному управлінні дві функції:
засіб здійснення стратегії підприємства;
засіб збору і обробки інформації для розробки і визначення стратегії фірми.
Враховуючи це, можна вирішити і проблему формування баз стратегічних даних, поклавши такі обов’язки на спеціаліста з маркетингу.
Залучення спеціаліста з маркетингу на підприємство обумовить вибір та розробку маркетингової стратегії. Для цього в даній ситуації, що склалась на ТОВ “Колір-Плюс”, маркетологу необхідно провести відповідне дослідження ринку, яке б дозволило відповісти на питання:
чому одні покупці купують продукцію фірми, а інші не купують її, купляючи при цьому продукт конкурентів;
що саме подобається споживачам у продукті фірми, її обслуговуванні, а що ні;
як часто споживачі здійснюють купівлю продукту фірми;
які додаткові дії можуть привернути увагу до продукту фірми;