Дослідження ротації кадрів та наставництва як складових професійного розвитку митного органу
· ввічливо спілкуватися з громадянами та колегами;
· постійно підвищувати свій професійний та культурний рівень.
Відповідальність за організацію наставництва несе керівник митного органу.
Координація здійснення наставництва та контроль за його проведенням в митних органах покладається на відділ по роботі з особовим складом, відділення Спілки ветеранів митної служби України.
Таким чином, у органах митної служби досить чітко виписана процедура організації наставництва, яка сприяє швидкій адаптації та професійному розвитку посадової особи, а значить, і професійному розвитку митного органу.
Як бачимо із Положення про наставництво в митній службі країни найбільша увага приділяється функціональним обов’язкам та дисципліні.
Соціальним відносинам приділяється менше уваги. Хоча, потрібно зазначити, що за наявності психолога в митному органі, визначається сумісність наставника і нового спеціаліста.
З метою подальшого розвитку наставництва, посилення ролі керівників митних органів, наставників у процесі формування кадрового потенціалу митної служби України проводиться індивідуально-виховна робота.
Індивідуально-виховна робота - це систематична та цілеспрямована діяльність керівника структурного підрозділу митного органу, наставника щодо позитивного впливу на свідомість, відчуття, волю та поведінку посадової особи з урахуванням вікових, індивідуально-психологічних особливостей, соціально-побутових умов життєдіяльності, з метою професійного становлення та розвитку особистості [56].
Проведення індивідуально-виховної роботи в митному органі передбачає:
· вивчення індивідуально-психологічних особливостей посадових осіб; мотивів їх поведінки, ставлення до своїх обов'язків, до себе, до оточуючих;
· врахування індивідуально-психологічних особливостей посадових осіб при організації їх службової діяльності; прогнозування перспективи їх росту;
· вибір найбільш ефективних методів, форм і засобів впливу на кожну посадову особу з метою формування почуття особистої відповідальності за сумлінне виконання службових обов’язків, дисциплінованості, взаємовідносин з колегами;
· постійну увагу до морально-психологічного стану посадових осіб;
· вивчення взаємовідносин у сім’ях посадових осіб, особистих перспективних цілей та планів;
· створення позитивного морально-психологічного клімату в колективі;
· своєчасне прогнозування та попередження конфліктних ситуацій у взаємовідносинах між посадовими особами.
Критеріями результативності індивідуально-виховної роботи вважається підвищення ефективності виконання службових обов’язків, а також рівень додержання службової дисципліни посадовою особою.
Визначені основні вимоги до осіб, які здійснюють індивідуально-виховну роботу в митному органі. Окрім того, керівник митного органу, спеціалізованої митної установи й організації, наставник повинні показувати підлеглим приклад зразкового виконання службових обов’язків і гідної поведінки.
Основними принципами організації індивідуально-виховної роботи в митних органах є:
Принцип законності, який полягає у тому, що індивідуально-виховна робота в митних органах проводиться відповідно до чинного законодавства України та відомчих нормативно-правових актів.
Принцип науковості, який передбачає системну планомірну роботу, яка базується на сучасних досягненнях науки, єдність та обґрунтованість цілей, змісту, форм і методів індивідуально-виховної роботи.
Принцип гуманізму, який полягає в дотриманні загальнолюдських норм моралі та прав людини. Індивідуально-виховна робота має сприяти формуванню позитивного морально-психологічного клімату в структурних підрозділах митного органу.