Дослідження ротації кадрів та наставництва як складових професійного розвитку митного органу
Принцип конфіденційності, який полягає в нерозголошенні інформації про посадових осіб, отриманої під час проведення індивідуально-виховної роботи.
Принцип практичного підходу, який полягає у вивченні соціально-психологічних процесів, які відбуваються в реальних соціальних групах особового складу структурних підрозділів. Цей принцип вимагає практичного вирішення конкретних соціальних та психологічних проблем, що перешкоджають ефективній службовій діяльності як окремих посадових осіб, так і підрозділів митного органу [56].
Організація та проведення індивідуально-виховної роботи в підрозділах митного органу складається з 4 основних етапів.
Перший етап - вивчення індивідуально-психологічних якостей і особливостей посадової особи, виявлення її сильних і слабких сторін (примірна схема у (Додатку З).
Другий етап
- визначення цілей і завдань індивідуально-виховної роботи, вибір оптимальних форм, методів і прийомів психолого-педагогічної впливу з метою формування у посадової особи необхідних морально-психологічних та професійних якостей.
Третій етап
- практичне здійснення спланованих заходів.
Четвертий етап - аналіз досягнутих результатів, корегування методів і прийомів впливу на посадову особу.
Керівник чи наставник зобов’язаний тактовно дати посадовій особі відчути результати допомоги, повірити в свої сили та можливості.
Допомога керівника або наставника може бути подана у вигляді:
· консультування;
· порад;
· роз’яснень службових питань, життєвих ситуацій;
· додаткових занять;
· організації допомоги інших посадових осіб;
· піклування про здоров`я посадової особи та інше.
З метою виявлення труднощів при виконанні нею службових обов’язків, окремих завдань і доручень; своєчасного усунення упущень і прорахунків у роботі, аналізу та оцінки фактичного стану службової, виконавської дисципліни та запровадження заходів, спрямованих на досягнення позитивних результатів виховної роботи
здійснюється
індивідуальний контроль за службовою діяльністю посадової особи.
Шляхи вдосконалення професійного розвитку посадових осіб митної служби