Напрями вдосконалення професійної підготовки фахівців митного органу
Ефективність державної митної служби органічно пов'язана з професійним розвитком кадрів.
Методологічною і теоретичною основою професійного розвитку є певна сукупність вимог, які суспільство висуває до системи вищої професійної освіти, зокрема підготовки посадових осіб митної служби.
Професійне навчання є невід’ємною складовою професійної діяльності працівників митних органів. Пріоритетним напрямом державної політики має стати створення повноцінної ефективної системи неперервного професійного навчання посадових осіб митних органів, що відповідала б кращим європейським стандартам професійної освіти. Ефективність передбачає вимір кількісних фінансових витрат державного бюджету необхідних для професійного розвитку.
Система підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців взагалі, та посадових осіб митних органів, зокрема, має свою цільову спрямованість, зміст та характерні риси єдиної системи освітньої діяльності з вимогами щодо формування змісту навчання, з мережею навчальних закладів, визначених у встановленому порядку, та зі своєю системою управління.
Нові підходи до розуміння розвитку системи підвищення кваліфікації службовців висувають нові вимоги до організації навчального процесу. На думку деяких вчених, головною метою навчання, зокрема, виступає необхідність навчити вчитися. Навчання повинно спиратися на технології групової динаміки і зводитися до організації ефективного самонавчання індивідуального інтелекту в умовах його взаємодії не тільки з викладачем, але й зі своїми колегами [51].
Професійна підготовка є короткотерміновим процесом розвитку людських ресурсів, який передбачає вдосконалення наявних та формування майбутніх навичок, що сприятиме більш ефективному виконанню функціональних обов’язків. Професійна підготовка - спланована та систематична діяльність з отримання досвіду в процесі навчання, обміну знаннями та розвитку індивідуальних чи групових навичок з метою вдосконалення професійної діяльності. Ефективна підготовка фокусується на потребах організації, надається протягом відносно короткого терміну часу і її результатом є негайне вдосконалення діяльності [67].
Для досягнення цієї мети програми професійної підготовки повинні бути складені з урахуванням конкретних особливостей структури персоналу й актуальних завдань розвитку органів митної служби. Важливим моментом в організації навчання кадрів на виробництві, є крім вибору видів та форм навчання є визначення методів навчання.
До основних етапів організації навчання персоналу відносяться:
1. Визначення потреби в професійному навчанні персоналу [41].
2. Визначення видів та форм професійного навчання персоналу.
. Визначення місця професійного навчання персоналу.
. Розробка плану-графіку професійного навчання персоналу.
. Планування обсягів, фінансування професійного навчання [65].
З метою удосконалення програм професійної підготовки, доцільно встановити комплекс вимог до спеціаліста, враховуючи його фах, кваліфікацію та термін навчання [40].
Професійна підготовка є ефективною тоді, коли результат, якого було досягнуто, відповідає тим цілям, які ставилися. Основними критеріями успішної підготовки є:
· оцінювання після навчання, яке демонструє безперервне вдосконалення здібностей;
· «кількість» рівнів наявних навичок (компетенцій) та вимірювання їх зростання;
· здатність демонструвати зв’язок між підготовкою, яка надається, вдосконаленими здібностями персоналу та покращанням діяльності як окремих осіб, так і всієї організації (органу, установи);
· існування узгодженого індивідуального плану розвитку особистості відповідно до її власних та організаційних потреб;
· збільшення інвестування в професійну підготовку як результат досягнутого за рахунок навчання успіху [58, c. 39];
· мінімальні затрати часу та фінансів при максимальному результаті.
Традиційні системи професійної підготовки передбачали обмежений рівень інновацій та мислення, були спрямовані на потреби внутрішнього розвитку організацій, методів та технологій, які б підвищували продуктивність працівників та управлінців. Сучасні підходи професійної підготовки стимулюють всеохоплюючий розвиток, який орієнтується на задоволення комплексу потреб - особистості, команди, організації та суспільства [67].
На сьогодні навчальний процес загальної та професійної освіти базується на «знаннях - уміннях - навичках». Основна увага приділялася засвоєнню знань. Але багатолітня практика виявила суттєві недоліки такого підходу - відокремлення знань від уміння їх застосування на практиці.
Особливу роль у формуванні професіоналізму майбутнього фахівця відіграє компетентнісний підхід у системі вищої та післядипломної освіти. У ньому відображається зміст освіти, який не ґрунтується на компоненті ЗУН (знань, умінь та навичок), а передбачає виконання важливих ключових функцій, які стосуються різних сфер професійної діяльності.
Компетентнісний підхід передбачає сукупність загальних принципів, визначення цілей та змісту освіти, організації освітнього процесу та оцінки результатів [36].