Оцінка факторів, що впливають на результативність функціонування операційної системи ТОВ «Всесвіт-Люкс»
На резуьтативність функціонування операційної системи впливають стан всіх підсистем дистрибутора. Адже від того, наскільки ефективним є вихід кожної окремої підсистеми, залежить результативність всієї операційної системи. Отже, проаналізуємо кожну з вище зазначених підсистем і оцінемо фактори, які на них впливають.
Операційна система функціонує на основі чітко побудованої організаційної структури підприємства, адже саме вона орієнтує операційну систему на виконання основного виробничого процесу шляхом створення для цього необхідних управлінських зв’язків. Організаційна структура ТОВ «Всесвіт-Люкс» є лінійно-функціональною і відповідає основній діяльності підприємства - надання дистрибуційних послуг. Недоліками організаційної структури ТОВ «Всесвіт-Люкс» є відсутність чіткого класифікатора операцій, дублювання деяких операцій, відсутність нормування виконання операцій, відсутність зв’язку операцій зі статтями витрат і доходів, нечіткий розподіл функцій. Також недоліком є відсутність окремої структури планування та управління персоналом. Можна стверджувати, що на даному етапі дана організаційна структура задовольняє потребам підприємства, проте в подальшому вона потребуватиме розширення і більш чіткої структуризацїї.
Важливим фактором, що впливає на результативність операційної системи є стан планування операційної діяльності у ТОВ «Всесвіт-Люкс». Аналіз даної підсистеми на дистрибуторі свідчить про відстуність спеціалізованої системи планування на дистрибуторі. Присутнє планування продажів терміном на рік, яке фокусується на потребах клієнтів; планування поставок, доставок і маршрутів. Проте реалізація даних планів ускладнюється відстуністю стратегії і довгострокових цілей, які є першочерговиими по відношенню до операційних планів. Також відсутнє спеціальне програмне забезпечення щодо планування операційних ресурсів. Планування продаж на рік здійснюється на основі статистичних моделей планування із сполученням планів постачальників. Недоліком даних моделей є те, що при визначенні розміру замовлення допускається, що попит буде дорівнювати реалізації минулого періоду і не враховується фактор можливого відхилення попиту або часу доставки. Проблеми, які виникають на даному етапі пов’язані з неякісним обліком таких факторів, як сезонність, незадоволений попит, динаміка росту продажів, стадії життєвого циклу різних товарів, необхідність мінімального запасу по кожній позиції тощо. На даному етапі необхідно не лише розраховувати прогнозований попит, а й враховувати і оцінювати фактори, які можуть впливати на попит.
Ефективність функціонування операційної системи напряму залежить від стану підсистеми управління запасами. Для оцінки цієї підсистеми необхідно проаналізувати політику закупівлі товарів та стан управління запасами на складі.
Формування обсягів замовлення у ТОВ «Всесвіт-Люкс» здійснюється на основі прогнозування попиту за допомогою математичних моделей ( параметри заносяться в програму 1С) та з врахуванням розміру страхового запасу. На рис.2.2.1. зображено графік попиту (прогнозованого і фактичного) на групу товарів-лідерів продажу у ТОВ «Всесвіт-Люкс» за 2008 рік.
Рис.2.2.1 Графік прогнозованого і фактичного попиту на товари-лідери продажу ТОВ «Всесвіт-Люкс» за 2008 рік
З рисунку 2.2.1. можна побачити, що прогноз попиту має значні віхилення від фактичних продаж, що пояснюється недосконалими методиками прогнозування попиту у ТОВ «Всесвіт-Люкс». Недоліком у використовуваних моделях прогнозування є те, що прогноз здійснюється на основі переносу минулої практики на майбутнє, що є незавжди ефективним, адже при нормуванні запасів враховується тільки пасивний фактор часу. Саме таку тенденцію невідповідності демонструє рис. 2.2.1. При врахуванні тенденцій минулого попиту, керівництво дистрибутора не врахувало багато інших вагомих факторів: поява товарів-замінників, відсутність реклами, недостатнья репрезентативність товару, відсутність (наявінсть) системи стимулювання збуту. Саме тому по деяких товарах фактичний попит був нижче за прогнозований, а по іншим - навпаки.