Оцінка факторів, що впливають на результативність функціонування операційної системи ТОВ «Всесвіт-Люкс»
Оперативне ж управління запасами здійснюється за наступними моделями: інтервал основних замовленнь зазначається в договорі з кожним окремим постачальником (додаток); додаткове замовлення формується, коли необхідні позиції відстуні на складі, або коли потреба в товарах певного постачальника досягає обсягу транспортного засобу. Недоліком такої моделей є її слабкий взаємозв’язок із попитом та відсутність гнучкості. Можна стверджувати, що дана модель повністю влаштовує постачальника, адже мінімізує його витрати щодо поставок. Але, з іншого боку, відсутність гучкості у закупівлі призводить до зменшення потенційних продаж, а отже до зменшення доходу. Тому необхідним є заміна даної моделі управління запасами на більш гнучку.
Ми вважаємо, що головною причиною недосконалості сучасної системи управління запасами на дистрибуторі є відсутність спеціальних програмних модулів щодо планування запасів. А у використовуваних моделях і програмах (1C і excel) не має функції розрахунку норм запасу. Про це свідчить відсутність полів для внеску в них необхідних при таких розрахунках параметрів: часу доставки і можливого його відхилення, вартості виконання замовлення, вартості капіталу фірми. Так, в програмі, що використовується на дистрибуторі («1с») номінально існують поля "мінімальний запас" і "максимальний запас", але розрахунок їхніх оптимальних показників не входить у функції програм, і параметри задаються старшим оператором, який вказує необхідну кількість ресурсів.
Отже об’єктивний аналіз політики управління запасами у ТОВ «Всесвіт-Люкс» свідчить, про те, що програмний продукт забезпечення - 1С, не забезпечує ефективне рішення розглянутої проблеми і не видає користувачам рекомендації, що стосуються визначення оптимального часу і розмірів замовлень товарів по асортиментних позиціях. Це призводить таких наслідків як перевищення обсягів запасів, несвоєчасність поставок, велика кількість капіталу «зв’язаного» на складі, незадоволення попиту, дефіцит товарів, уповільнення темпів обертання запасів, нераціональне викоритсання складскьої площі підприємства, нераціональна асортиментна політика, надмірні складські витрати. Всі ці проблеми впливають негативно на кінцевий результат функціонування операційної системи.
Стан інформаційної підсистеми є вагомим фактором, який впливає на результативність операційної системи. Від того наскільки ефективно налагоджений обмін даними між усіма ланками дистрибутора залежить безеперебійність виконання замовлення.
Інформаційні системи, що використовуються на дистрибуторі («1с» иа EDI) забезпечують достовірне відбиття господарських операцій по руху товарів, сировини й матеріалів, проте їх недоліком є відсутність єдиної базу даних із постачальником, що призводить до нечітких замовллення та непрозорого обліку, а також відстуність автоматизації логістичної функції, яка б дозволяла керувати логістикою в режимі реального часу, як наслідок - відсутність оперативної та достовірної інформації про головний процес операційної системи. Також недоліком є те, що комунікації в межах компанії досить часто відбуваються за допомогою телефону, інтернету(електроної пошти), що призводить до повільного руху інформації та її викривлення. Дані програмні продукти також не забезпеують у необхідному розмірі аналітичних і розрахункових можливостей, не здатні давати відповіді на питання, що вигідніше:
· привозити товар великими партіями та заощаджувати на транспорті та імпорті, або возити частіше, але потроху, і заощаджувати на складських приміщеннях і позиковому капіталі;
· заощаджувати на упаковці або боротися за схоронність товару в процесі доставки;
· вибрати довгий і дешевий цикл доставки до складу й заощадити на транспорті, або дорогою, але швидкий.
· В умовах відсутності достовірної та своєчасної інформації керівництву компаній доводиться приймати рішення інтуїтивно. Тому необхідно впроваджувати систему, що дозволяє точно відповістити на запитання: "А скільки це буде коштувати й що нам дасть?».