Сутність та види матеріального стимулювання праці на підприємстві
) Участь у прибутках організації в прямій формі надається співробітникам не завжди. Участь має на увазі залежність розміру грошової винагороди від поточних прибутків (або право на частку прибутку). Так створюється залежність розмірів додаткових грошових винагород від підсумків діяльності не тільки конкретного працівника, але й організації в цілому.
) Участь в акціонерному капіталі трудових колективів є дуже розповсюдженою. У цьому випадку, зв'язок між успіхами організації і додатковими грошовими доходами працівника прямо виявляється через дивіденди за акціями.
) Інші планові й одноразові платежі.
Негрошові форми винагороди персоналу, як правило, не передбачають одержання працівником прямих грошових виплат від організації за підсумками своєї трудової діяльності. Проте, вони являють собою форму одержання співробітниками саме матеріальних благ, що вимагають фінансових витрат від організації, і вони віднесені в групу матеріальних стимулів праці.
Це особлива форма надання матеріальних благ співробітникам. На відміну від грошової винагороди, яка може бути виміняна співробітниками на будь-які матеріальні блага за їх розсудом, негрошова форма винагороди надає їм заздалегідь скоординований і визначений набір благ, які служать для задоволення обмеженого кола їх потреб. На перший погляд, дана форма менш економічно ліквідна, але вона є досить ефективною у випадку правильної адресності.
Одна з переваг негрошових винагород - вони не включаються в оподатковувану базу співробітника (крім, хіба що, коштовних подарунків). Таким чином, блага, передані співробітнику в готовому виді, виявляються відносно більш дешевими для нього, ніж якби він придбав їх за гроші. Крім того, організації, що направляють засоби на програми соціальної підтримки співробітників, можуть претендувати на податкові пільги по цих засобах.
Негрошові форми винагород можуть розподілятися по підставі приналежності до організації (усім співробітникам), або за підсумками діяльності, коли вони носять характер премій. Друга форма, з погляду активізації діяльності, ефективніше, але і перша є істотно необхідною.
Одна із самих основних функцій пільг і компенсацій укладена в закріпленні працівників у конкретній організації, у створенні стійких зв'язків, у перешкоджанні плинності кадрів.
Існують два види негрошових винагород:
· пільги, що полягають у наданні співробітникам ряду матеріальних благ безкоштовно (за рахунок організації) або за частину реальної вартості;
· компенсації, відшкодування співробітникам фактично понесених витрат; такі відшкодування найчастіше виробляються у формі грошової виплати, але природа компенсацій істотно відрізняється від виплат грошових винагород.
Розглянемо основні види компенсацій і пільг, що застосовуються як методи для підвищення трудової активності персоналу. Даний перелік не є вичерпним, і кожна компанія здатна, виходячи зі своїх можливостей і потреб співробітників, установити інші їх види.
1) Створення пенсійних фондів вважається основною формою відкладених пільг, що створюють право на гарантований доход працівникам (або їх утриманцям) у майбутньому, після припинення працездатності. Додаткові корпоративні пенсійні програми, здійснювані паралельно законним відрахуванням у державний пенсійний фонд, звичайно досить привабливі для співробітників. Вони дають можливість у майбутньому, разом з державними пенсійними виплатами, розраховувати на виплати від компанії. Це можуть бути надбавки до пенсій усіх співробітників, надбавки до пенсій співробітників пропорційно стажу роботи в компанії, персональні (нагородні) пенсії за особливі заслуги перед компанією, і інші гарантії пільгового пенсійного забезпечення колишнім співробітникам компанії.