Сутність та види матеріального стимулювання праці на підприємстві
2) Оплата витрат на навчання співробітників є прогресивною і діючою компенсацією (або пільгою, якщо безкоштовне навчання організується фірмою). В усьому світі компаніями видаються позички на навчання й організуються великі програми підвищення кваліфікації. Це особливо важливо і помітно в сферах бізнесу, де більшість співробітників має вище утворення. При сучасному рівні цін на якісні освітні послуги в більшості країн світу, дана метод має істотний стимулюючий вплив на співробітників. Пропозиція організації оплатити навчання дозволяє залучати найбільш талановиті молоді кадри. Ринкова економіка висуває високі вимоги до кваліфікації фахівців, і задачею керівництва є створення на підприємстві клімату, що сприяє прагненню до підвищення кваліфікації. Багато українських компаній вже усвідомили всі переваги навчання власних співробітників і посилають них на курси підвищення кваліфікації, на стажування, на навчання по бізнесах-програмах у вузах, створюють власні профільні освітні програми і центри.
) Програми для підтримки співробітників з дітьми займають істотне місце в системі соціальної допомоги. На засоби, що направляються в цю область, у багатьох країнах світу є податкові пільги. Формами підтримки можуть виступати: створення відомчих дитячих садів і центрів (досить дорогий захід, виправданий у великих компаніях, де багато співробітників з дітьми); укладення договорів з дитячими установами про пільгове обслуговування співробітників компанії; інформаційна підтримка; фінансові надбавки й одноразові виплати співробітникам. Такі програми застосовуються до всіх працівників з дітьми і не диференціюються за підсумками праці.
) Додаткові відпустки, вихідні дні і надання іншого вільного часу. Збільшення тривалості нормативних відпусток і наданні додаткових відпусток (за специфічні умови праці або за підсумками діяльності, «преміальні відпустки»), створення неповних робочих днів і тижнів. Надається також право самостійного планування робочого часу, гнучкий графік роботи й ін.
) Пільгове медичне обслуговування, у силу його особливої соціальної важливості, повинне бути доступним всім співробітникам компанії. Особливо воно ефективно в тих компаніях, які у силу специфіки своєї діяльності або на підставі договору мають доступ до послуг медичних установ високого рівня. Дана форма негрошової винагороди застосовується в Україні ще з радянського часу.
) Допомога в одержанні кредитів співробітниками може виражатися в сприянні при оформленні необхідних документів; в організації колективного одержання кредитів усіма співробітниками на пільгових умовах, за договором з конкретним банком; у видачі позичок співробітникам безпосередньо з засобів компанії й ін.
) Програми страхування одержали широке визнання в багатьох закордонних компаніях і поступово розвиваються в Україні. Більшість компаній автоматично забезпечує страхування за свій рахунок життя і здоров'я своїх співробітників, причому засоби, що направляються на це, користуються податковими пільгами. Поширене також страхування майна (автотранспорт, нерухомість). Звичайно організація укладає для усіх своїх співробітників колективний договір зі страховою компанією від свого імені, що дає ряд переваг: страхові внески шляхом відрахувань від заробітної плати через бухгалтерію, більш низька комісія, більш якісне обслуговування при настанні страхового випадку.
) Пільгове поліпшення житлових умов може виражатися в сприянні по одержанню іпотечних кредитів при придбанні житла співробітником, або, якщо це дозволяють засоби компанії, у будівництві відомчого житла.
) Консультаційні служби, організовані в компанії, надають співробітникам правову підтримку. Корпоративні програми по наданню юридичних послуг співробітникам в умовах недосконалості законодавства України можуть мати велике значення. Такі послуги звичайно безкоштовні для співробітників або істотно дешевше аналогічних комерційних.