Дослідження організаційного механізму управління якістю в ПП «Паксервіс»
До функцій ВТК відноситься контроль за дотриманням технологічної дисципліни, за відповідністю продукції вимогам інструкційно-технологічних карт, технічним описам моделей; контроль за відповідністю методів обробки вимогам нормативно-технічної документації; кінцевий контроль готової продукції.
Структура управління якістю показана на рис. 2.2.
Рис. 2.2. Ієрархічна структура управління якістю діяльності ПП «Паксервіс»
Відділ технічного контролю очолює начальник ВТК, що підпорядковується головному інженеру.
До обов’язків начальника ВТК відноситься: забезпечення безперервної роботи відділу і виконання задач, які на нього покладені; здійснення керівництва всім контрольним апаратом ВТК, правильний підбір та здійснення розстановки робітників, систематичний контроль за їх діяльністю; організація технічного навчання робітників ВТК з метою підвищення кваліфікації з питань управління якістю продукції.
Начальник ВТК повинен здійснювати повсякденний контроль за роботою всіх відділів та цехів з забезпечення якості діяльності цехів; інформувати керівництво підприємства і цехів про всі випадки пред’явлення до прийому відділу технічного контролю недоброякісної продукції, дефектів порушень технологічної дисципліни і недоліків в організації виробництва, вимагаючи проведення заходів з їх усунення. Начальник ВТК проводить аналіз рекламацій на продукцію підприємства, встановлює причини випуску недоброякісної продукції.
Технолог зобов’язаний здійснювати постійний контроль за якістю продукції, що випускається, в технологічних процесах; здійснювати класифікацію дефектів, давати оцінку якості на даній ділянці.
Технолог має право призупиняти виготовлення продукції, яка не відповідає нормативно-технічній документації, і відразу інформувати про це начальника ВТК; вимагати від майстрів і робітників дотримання технологічної дисципліни; вимагати від технологів цехів належності технологічного обладнання на робочих місцях; вимагати від механіків справності обладнання і устаткування.
Виконання вимог до скотч-стрічки неможливе без проведення суворого контролю конструктивних і технологічних параметрів виробів. При цьому необхідно виходити з того, що якість продукції закладається при розробці проекту, забезпечується під час її виготовлення та підтримується в процесі експлуатації.
Функціонально-вартісної аналіз якості пакувальних матеріалів на ПП «Паксервіс» при їх виробництві проводиться в кілька етапів, і при цьому враховується і сам процес упакування на замовлення клієнта.
На першому, підготовчому, етапі уточнюють об'єкт аналізу - носій витрат або ж центр їх формування, що особливо важливо при обмеженості ресурсів за сучасних умов. Даний етап завершується, якщо знайдений варіант із низкою в порівнянні з іншими собівартістю і високою якістю.
На другому, інформаційному, етапі збираються дані про досліджуваний об'єкт (призначення, техніко-економічні характеристики) і складових його блоках, деталях (функції, матеріали, собівартість). Вони йдуть декількома потоками за принципом відкритої інформаційної мережі. У мережу інформація з поліпшення якості виробу і зниженню витрат на його виробництво надходить з конструкторських, економічних підрозділів підприємства і від споживача до керівників відповідних служб. Оцінки і побажання споживачів акумулюються в маркетинговому відділі. У процесі роботи вихідні дані обробляються, перетворюються у відповідні показники якості і витрат, проходячи всі зацікавлені підрозділи, і надходять до керівника проекту.
На третьому, аналітичному, етапі докладно вивчаються функції виробу, у нашому випадку скотч-стрічки для сполучення складових упаковки (їхній склад, ступінь корисності), його вартість і можливості її зменшення шляхом відсікання другорядних і марних функцій. Це можуть бути не тільки технічні, але й органолептичні, естетичні й інші функції виробу чи його деталей, вузлів. Для цього доцільно використовувати принцип Ейзенхауера - принцип АВС, відповідно до якого функції поділяються на:
А - головні, основні, корисні;
В - другорядні, допоміжні, корисні;
С - другорядні, допоміжні, марні.
Одночасно нівелюються або ж взагалі відсутні колишні витрати, які не співпадають за періодом здійснення. Використання табличної форми розподілу функцій полегшує такий аналіз. Складемо таку таблицю для пакувальних матеріалів ПП «Паксервіс», (в табл. 2.4. увагу приділено скотчевій стрічці).