Перспективи розвитку системи управління знаннями на ПАТ "Темп"
За своїм характером управління знаннями є систематичним. Це процес використання і повторного використання інформації, прямих знань, досвіду і професійних вмінь для досягнення особливої вигоди у справах, певної мети, задачі, що здатна зміцнити організацію і примножити її компетентність.
Організація створює цінності зі своїх інтелектуальних активів та активів, що базуються на знаннях в ході цього процесу. Управління знаннями є рушієм інновацій і здобуття нових знань.
Рішення у сфері управління знаннями повинні ліквідувати розрив між експліцитними і непрямими знаннями. Такі рішення використовують технології, що підтримують фіксацію та управління прямою інформацією, а також технології співпраці, які дозволяють індивідам та спільнотам створювати, передавати та узагальнювати інформацію для досягнення специфічних ділових цілей.
В умовах сучасної економіки, рушієм якої є інформація, організації вбачають набагато більше цінності у своїх інтелектуальних активах, ніж в активах фізичних. Управління знаннями допомагає підтримувати ті знання, якими необхідно поділитися, якщо вони стануть основою для співпраці. Відповідно, не виключенням є й ПАТ "Темп", якому впровадження концепції управління знаннями вже зараз дає свої результати, а саме менеджмент знань допомагає (конкретні вигоди для ПАТ "Темп"):
· Стимулювати інновації: сприяв та забезпечив доступ до різноманітних ідей, таким чином даючи іншим людям можливість мати від них користь.
· Заохочувати та використовувати можливості навчання: сприяв і прискорив процес навчання; створив можливості для індивідів і груп людей застосовувати отриманні знання на практиці; діє як рушій знань підприємства й доносить потрібну інформацію потрібним людям в зрозумілому контексті, що націлено на вирішення нових важливих питань.
· Залучати і зберігати людський капітал: збільшив рівень збереження кадрів шляхом підкреслення цінності знань працівника і винагороди його за це; фіксує та ефективно використовує те, що люди знають, тобто їхні "ноу-хау" ("знаю як") і "ноу-вот" ("знаю що").
· Збільшити продуктивність: раціоналізує операції та скорочує витрати, ризик, криві ефективності навчання і час початку навчання шляхом усунення непотрібних або надмірних процесів; робить прямий внесок у кінцеві цілі/місії.
· Збільшити рівень задоволення клієнтів: покращив обслуговування клієнтів шляхом раціоналізації їх часу відгуку; фокусується на знаннях потреб клієнта в напрямку зусиль підприємства; також покращує результат і досвід, отриманий клієнтами при використанні послуг, що надаються.
· Створити конкурентоздатну перевагу / ринкову диференціацію: сприяв у досягненні найвищої якості знань; в якості бізнес-пропозиції, продукту, переносить цінність пропозиції від надання просто товару до надання знань і досвіду про цей товар; також фокусує колективний інтелект організації на потребах клієнта при досягненні ділових місій / цілей.
Щодо конкретних перспектив розвитку системи управління знаннями на ПАТ "Темп", то на нашу думку можуть виникати такі труднощі в процесі подальшого впровадження:
1. Залучення робочого персоналу. Працівників заохочують ділитися своїми знаннями і досвідом, тим, що робить їх індивідами. Також працівники, котрі беруть участь в цьому процесі, можуть бути оцінені на підставі якості або релевантності інформації, яку вони привносять. Програма управління знаннями повинна стверджувати учасників в цих аспектах.
2. Дозвіл технологіям диктувати правила управління знаннями. Так як, управління знаннями не є концепцією, заснованою на технології, то ПАТ "Темп" не повинно вводитися в оману щодо запровадження програми управління знаннями тільки на підставі обіцянок будь-якого інструменту співпраці. Технологія може підтримувати управління знаннями, але вона не є відправною точкою будь-якої програми управління знаннями.
. Відсутність конкретної ділової мети. Програма управління знаннями повинна охопити конкретну бізнес-ціль.
. Постійне оновлення процесу управління знаннями. Вміст програми управління знаннями має постійно оновлюватися, виправлятися або видалятися. Більше того, релевантність знань змінюється в будь-який момент, так само як і навички працівників. Отже, програма управління знаннями не може бути статичною.
5. Внесення інформації в знання. ПАТ "Темп" має бути обережним з інформаційним перевантаженням, адже суттю програми управління знаннями є ідентифікація та поширення коштовних перлин знань з океану інформації.