Склад і структура персоналу підприємства
Вікова структура персоналу може дати багато корисної інформації про підприємство. Якщо вона збалансована, тобто приблизно відповідає віковій структурі економічно активного населення країни, міста чи регіону, це свідчить про те, що підприємство задовольняє соціальні та економічні потреби різних вікових груп. Для молоді це, як правило, можливості кар’єрного росту, більш гнучкий графік для догляду за дітьми, для людей середнього віку - можливість професійної, статусної та особистісної реалізації на роботі, для похилих людей - наявність соціальної допомоги, перерахувань до пенсійного фонду, тощо. Для всіх без виключення актуальним є розмір зарплати.
Як показують наведені дані, вікова структура Таїровського винзаводу не є збалансованою. Зокрема, звертає увагу занижена частка працівників молодого віку - до 35 років. Якщо в цілому по країні на неї припадає 38,3% працюючого населення, то у нашому випадку - 32,2% у 2008 році, 30,4% у 2009 році і 29,8% у 2010 році. Тобто цей показник емонструє стійку тенденцію до зменшення.
Ще більш виразно характеризує ситуацію показник питомої ваги працівників віком від 15 до 24 років, тобто людей, які щойно вийшли на ринок праці. Якщо в цілому по країні їх 13,5% усіх працюючих, то на Таїровському винзаводі - всього 7%, тобто вдвічі менше. Це свідчить про те, що пропоновані підприємством робочі місця здебільшого є малопрестижними для молоді.
Загалом, така тенденція є характерною для промислових підприємств. Адже починаючи з 60-70-х років ХХ століття молодь охоче йшла у сфери нематеріального виробництва, а у 90-х та 2000-х притік молодих кадрів на підприємства був дуже низьким.
Частка працівників середнього віку, тобто з 35 до 49 років, на підприємсті лише незначно відрізнявся від загальноукраїнського показника 39,1% - 38% у 2008 році, 39,1% - у 2009 році, 39,9% - у 2010 році. Як бачимо, цей показник має тенденцію до повільного зростання.
Частка працівників передпенсійного і пенсійного віку (у жінок), протягом досліджуваного періоду була стабільною. Між тим, вона перевищувала середній показник по країні (16,9%) майже на чверть.
Частка тих, кому за 60, склала 9,1% у 2008 році, 9,4% у 2009 році і 9,6% у 2010 році. У той же час, середній показник по країні складав 5,7%, тобто був меншим на 40%.
Наведені тенденції по-різному виявляються у групі керівників, спеціалістів та службовців, що переважно займаються офісною роботою, та працівників, що безпосередньо пов’язані з виготовленням продукції.
Розглянемо групу керівників, службовців та спеціалістів. У 2008 році відсоток працівників, молодших за 35 років у цій групі склав 42,9% супроти 32,2% в цілому по підприємству, у 2010 році - 46,8% та 29,8%. Зростання частки молодих працівників пов’язане з посиленням уваги до питань реалізації продукції. Відповідно, зріс попит на маркетологів, менеджерів з продаж, рекламістів, спеціалістів з інформаційних технологій. Як правило, це молоді люди. персонал трудовий ресурс винзавод
Частка середнього віку протягом досліджуваного періоду впала з 42,9% до 36,2%. Питома вага працівників передпенсійного та пенсійного віку, навпаки, зросла з 14 до 17%. Повільніше зростання чисельності працівників середнього віку можна пояснити невисоким рівнем окладів на підприємстві, у той час як ця категорія зазвичай несе найбільші сімейні витрати. І навпаки, люди похилого віку, в яких вже є дорослі діти, міцніше трималися за свої робочі місця.
У групі робітників мали місце зворотні тенденції. Так, питома вага молодих працівників з 2008 по 2010 рік впала з 27,9% до 24,2%. Частка робітників середнього віку - зросла з 36% до 41,1%, а працівників пенсійного та передпенсійного віку - майже не змінилася.
Це зумовлене тим, що молодь з неохоче йде у сферу матеріального виробництва, намагаючись реалізувати себе у сфері послуг, торгівлі тощо. Люди середнього віку, яким знайти роботу складніше, охочіше влаштовуються на промислові підприємства. Нарешті, старше покоління просто зберігає звичний для них характер роботи на заводі чи фабриці.